Геоархеологія

Освітня програма: Геоморфологія та палеогеографія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Геоархеологія
Код дисципліни
ВБ 1.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН04. Здійснювати дослідження та/або провадити інноваційну діяльність з метою отримання нових знань, розроблення нових методів і процедур в географії. ПРН05. Вміти виявляти, ставити та розв’язувати науково-прикладні проблеми, здійснювати критичну оцінку прийнятих рішень. ПРН06. Застосовувати сучасні моделі та інформаційні технології для проведення досліджень і розробок у сфері географії, природокористування, міського та регіонального розвитку, геоморфології, палеогеографії. ПРН10. Застосовувати геоінформаційні технології, створювати та досліджувати моделі природно-географічних проявів розвитку геосистем, визначати можливості та межі їх застосування. ПРН15. Самостійно оцінювати ключові тренди розвитку природно-географічних процесів для формування нових напрямів наукових досліджень ПРН16. Обґрунтовувати проекти польових та лабораторних робіт дослідження морфології, генезису, віку та динаміки рельєфу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знати основи палеогеографії, палеогеографії антропогену, четвертинної геології, палеоекології та еволюції біосфери, мати загальні уявлення про доісторичний та історичний розвиток людини. 2) вміти встановлювати взаємозв’язки між антропогенним і природним компонентами екосистем. 3) володіти елементарними навичками системного аналізу, розуміти причинно-наслідкові зв’язки між компонентами природи.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна складається з двох змістових модулів. У першому аналізується місце геоархеології в системі наук про Землю та природничо-наукові методі вивчення археологічних пам’яток, розглядаються основні етапи розвитку людини і матеріальних культур упродовж четвертинного періоду та їх кореляція з існуючими регіональними і глобальними палеогеографічними схемами. У другому змістовому модулі розглядається комплекс аналітичних робіт на геоархеологічних пам’ятках з метою палеоекологічних реконструкцій, власне методика палеоекологічних реконструкцій для геоархеологічних пам’яток, особливості застосування геоархеологічних даних у четвертинній геології і палеогеографії.
Рекомендована та необхідна література
1. Археологія України. Під редакцією Л.М. Залізняка.− Київ, Либідь, 2005. – 502 с. 2. Бунятян К.П., Мурзін В.Ю., Симоненко О.В. На світанку історії. – К., Альтернативи, 1998. – 335 с. 3. Герасименко Н. П., Бончковський О. С., Рогозін Є. П., Авдєєнко Ю. Л., Ковтонюк О. В., Погорільчук Н.М., Бортник С.Ю. Кравчук И.В. Палеоекологія давньої людини на території України (палеоліт). Київ, Прінт-сервіс, 2022, 361 с. Ресурс розміщення https://geo.knu.ua/wp-content/uploads/2022/06/pidruchnyk-monografiya1_gerasymenko.pdf. 4. Гродзинський М.Д. Еволюція ландшафтів в голоцені у ландшафтно-екологічному вимірі. Bydgoszcz, 2020. - 201 c. 5. Залізняк Л.Л. Нариси стародавньої історії України. – К., 1994.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання виконання завдань практичних робіт, модульна контрольна робота, презентація, диспут, іспит. Підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться у письмовому форматі. Максимальна кількість балів на іспиті – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 29 балів. Обов’язковим для іспиту є здача всіх практичних робіт, передбачених робочою програмою і написання модульних контрольних робіт. Рекомендований мінімум для допуску до іспиту – 31 бал.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Петрівна Герасименко
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет