Український фольклор (2 семестр)

Освітня програма: Фольклористика, українська мова і література та іноземна мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Український фольклор (2 семестр)
Код дисципліни
ННД 09
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори української та зарубіжної художньої літератури й усної народної творчості, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі. ПРН 15.Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції фольклористики, мовознавства й літературознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності. ПРН 23.Характеризувати семантику й прагматику ритуалів та обрядових комплексів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні відомості про українську народнопоетичну творчість 2. Уміти ідентифікувати зразки уснословесного тексту, розрізняти його функції. 3. Володіти елементарними навичками реферування наукового тексту.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни «Український фольклор» – системне бачення студентами витоків, еволюції та поетичної специфіки продукту етнотворчості, розуміння його художньої самобутності та поліфункціональних зв’язків з гуманітарними науковими дисциплінами. Навчальним матеріалом НД є народнопоетичні тексти канонічних жанрів народної словесності, а також невербальні тексти обрядової народної культури, що складають синкретичну цілісність фольклорного феномену. Анотація. Навчальна дисципліна є складником комплексної навчальної дисципліни, де Ч.2 присвячена вивченню обрядового фольклору як синкретичного інтертекстуального феномену. Об’єктом курсу є обрядові тексти, що презентують родинно-обрядову традицію різних регіонів українських земель в її історичному розвитку.
Рекомендована та необхідна література
Дюркгайм Е. Первісні форми релігійного життя: тотемна система в Австралії. К.: Юніверс, 2002. 424 с. Еліаде М. Мефістофель і Андрогін / Мірча Еліаде : Пер. з англ., нім., франц. К. : Основи, 2001. 591 с. Івановська О. Український фольклор: семантика і прагматика традиційних смислів: підрчник. К.: ВПК «Експрес-Поліграф», 2012. 336 с. Лабащук О. Натальний наратив і усна традиція: синтактика, семантика, прагматика. Монографія. –Тернопіль: «Підручники і посібники», 2013. –318с. Маєрчик М. Ритуал і тіло. Структурно-семантичний аналіз обрядів українського родинного циклу.–К.: «Часопис ‘’Критика’’», 2011.–325с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 3 змістові частини, де перша присвячена вивченню родильного фольклору, друга – студіюванню весільного фольклору, а третя – поховального фольклорного тексту як цілісного утвору вербального, акціонального та речового субтекстів. Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарів, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форм контролю. Завершується дисципліна заліком. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 48 балів, до складання заліку не допускаються. Для студентів, які упродовж семестру не досягли рубіжного рівня оцінки, мають відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати їх електронною поштою викладачу, що проводить семінарські заняття.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) – 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність) – 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь на семінарському занятті – 3/2 б., виконання чотирьох творчих завдань по 7/5 б., три контрольні роботи по 20/6 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу, яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної. Усі види робіт за семестр мають у підсумку 80/48 б. Завершується дисципліна заліком у формі письмової тестової роботи (20/12б) *Сума отриманих студентами балів має коефіцієнт 2.
Мова викладання
Українська мова