Екологічні критерії та стандарти якості довкілля

Освітня програма: ТРАНСКОРДОННЕ ЕКОЛОГІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО бакалавр 2022

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Екологічні критерії та стандарти якості довкілля
Код дисципліни
ВБ 3.03.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Розуміти основні екологічні закони,правила та принципи охорони довкілля та риродокористування та застосовувати їх знання для реалізації проєктів транскордонного екологічного співробітництва.(ПРН12). Розуміти основні концепції, теоретичні та практичні проблеми в галузі природничих наук, що необхідні для аналізу і прийняття транскордонних та місцевих рішень в сфері екології, охорони довкілля та оптимального природокористування.(ПРН13). Використовувати принципи управління, на яких базується система національної та транскордонної екологічної безпеки.(ПРН14). Знати концептуальні основи національного, європейського та міжнародного моніторингу та нормування антропогенного навантаження на довкілля.(ПРН15).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
2.1. Успішне опанування дисциплін «Ландшафтознавство», «Ґрунтознавство» «Ландшафтна екологія», «Основи геоекології», «Метеорологія», «Гідрологія та океанологія». 2.2. Вміти аналізувати особливості природних та антропогенних процесів у географічні оболонці, вміти здійснювати комплексну оцінку стану геокомпонентів та прогнозувати зміни у них; 2.3. Знати основні особливості функціонування природних геосистем, що зазнають впливу антропогенної діяльності; принципи та методи забезпечення сталого розвитку територій; 2.4. Знати сучасні кількісні та якісні методи географічних досліджень, вміти їх застосовувати у виробничій та науково-дослідницькій діяльності; вміти моделювати об’єкти і процеси, застосовуючи сучасні кількісні та якісні методи та гео-інформаційні технології.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна “Екологічні критерії та стандарти якості довкілля” спрямована на поглиблення теоретичних знань, формування у майбутніх фахівців екологічного мислення і компетентностей, набутих для здатності розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми, пов’язані якістю довкілля та інструментами управління системою якості, розуміння сут- ності екологічних небезпек, стратегій управління ресурсами і потоками відходів та процедур оцінки впливу на довкілля. Дана навчальна дисципліна знайомить студентів з базовими принципами глобального екологічного управління, які ґрунтуються на принципах сталого розвитку, формує здатність застосовувати знання природничих і суспільних наук при вивченні географічної оболонки і її складових. Вона направлена на опанування міжнародних аспекті екологічного управління, систем державного, корпоративного і громадського управління. Критерії оцінювання якості складових географічної оболонки демонструють взаємопов’язаність наукових підходів природничих і соціальних дисциплін, пов’язаних із взаєминами людини і природи. Студенти будуть ознайомлені з базовими критеріями та методами оцінки якості атмосфери, гідросфери, грунтів та харчових продуктів, сучасних вимог щодо ор- ганізації захисту суспільного здоров’я та стану довкілля, впровадження екологіч-ної політики на глобальному, регіональному і місцевому рівнях а також практики впровадження міжнародних стандартів якості ISO в Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Андрусевич А. Конвенція Еспо: транскордонна оцінка впливу на навколишнє середовище: Практичний посібник для громадян та НУО. – Режим доступу: http://www.rac.org.ua/uploads/content/146/files/espooguideua.pdf. 2. Афанасьєв О.Є. Історико-географічний аналіз регіонального природокористу- вання: теорія, методологія, практика: монографія / О.Є. Афанасьєв. – Терно- піль: Крок, 2012. – 550 с. 3. Білоус Л.Ф. Методичні вказівки до виробничої практики для студентів спе- ціальності 106 «Географія» освітніх програм «Природнича географія», «Транско- рдонне екологічне співробітництво». Видавництво «ЛОГОС», Київ, 2019.С.40 4. ДСТУ ISO 14004-97. Системи управління навколишнім середовищем. Загальні настанови щодо принципів управління, систем та засобів забезпечення. 5. Європейський досвід включення екологічних вимог у систему територіального планування України (методичні аспекти) / Л. Г. Руденко, Є. О. Маруняк, Ю. М. Палеха та ін. [під ред. Л. Г. Руденка]. – К.: Реферат, 2016. – 36 c
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекція,практичне заняття,презентація, вирішення конкретних задач та ситуацій
Методи та критерії оцінювання
виконання творчих робіт,залік.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Людмила Федорівна Білоус
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет