Антропогенні зміни та охорона довкілля

Освітня програма: ТРАНСКОРДОННЕ ЕКОЛОГІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО бакалавр 2022

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Антропогенні зміни та охорона довкілля
Код дисципліни
ОК 08
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р02. Знати і розуміти основні види географічної діяльності, їх поділ в цілому та зокрема в галузі транскордонного екологічного співробітництва. Р09. Аналізувати склад і будову природних і соціосфер,що входять до сфери інтересів транскордонних,регіональних та локальних проєктів на різних просторово-часових масштабах задля забезпечення успішного екологічного співробітництва Р010. Знати цілі сталого розвитку та можливості своєї професійної сфери для їх досягнення, в тому числі в Україні під час реалізації програм та проектів транскордонного екологічного співробітництва.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Вміти аналізувати особливості природних та антропогенних процесів у географічні оболонці, вміти здійснювати комплексну оцінку стану геокомпонентів та прогнозувати зміни у них; 2. Знати основні особливості функціонування природних геосистем, що зазнають впливу антропогенної діяльності; принципи та методи забезпечення сталого розвитку екосистем; 3. Знати сучасні кількісні та якісні методи географічних досліджень, вміти їх застосовувати у виробничій та науково-дослідницькій діяльності.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню особливостей історії та господарського використання людиною природних ресурсів, а також сучасного стану геокомпонентів; змін в геосистемах від натурального стану, через історію господарського освоєння до сучасного, що дає можливість зрозуміти її реальний розвиток на початку ХХІ ст. та з меншими затратами стабілізувати небажані природні й, частково, суспільні процеси.Дисципліна спрямована на формування у студентів спеціальних професійних,соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел, здатності визначати, формулювати і вирішувати проблеми у сфері природокористування та природоохорони.Окремими складовими дисципліни є вивчення особливостей розвитку геокомпонентів; антропогенних чинників, що відіграють найбільшу роль у функціонуванні геосистем; принципів раціонального використання і охорони компонентів ландшафту від впливу несприятливих екологічних чинників, що виникають внаслідок антропогенної діяльності; методики проведення дослідження антропогенних змін в геосистемах.Функціональний блок дисципліни передбачає опанування такими складовими, як здатність застосовувати базові знання природничих наук та інформаційних технологій в системі природокористування та природоохоронної діяльності,здатність застосовувати прості кількісні та якісні методи при дослідженні геосистем, здатність самостійно досліджувати, аналізувати просторово-часові зміни у параметрах геокомпонентів для цілей територіального планування.
Рекомендована та необхідна література
1. Гродзинський М.Д., Савицька О.В. Ландшафтознавство: Навч. посібник. К.: ВПЦ «Київський університет», 2008. 320 c. 2. Гродзинський М.Д. Основи ландшафтної екології: Підручник . К.: Либідь, 1993.224 с. 3. Кучерявий В.П. Урбоекологія: Підручник. Львів: Світ, 2001. 440 с. 4. Маринич О.М., Шищенко П.Г. Фізична географія України: Підручник. Київ:Знання, 2005. 511 с. 5. Экология города: Учебник / Под ред. Ф.В. Стольберга. К.: Либра, 2000. 464 с. 6. Денисик Г.І. Природнича географія Поділля. Вінниця: ЕкоБізнесЦентр, 1998. 174с. 7. Денисик Г.І. Природнича географія: суть, структура, переваги // Стан, проблеми і перспективи природничої географії. Львів: Видав. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2011. С.19-24.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, семінарське заняття,аналітична робота,самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
тест,виконання семінарське робіт, іспит
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Петрівна Корогода
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет