Основи гідрології та океанології

Освітня програма: Географія 2022 (бакалавр)

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Основи гідрології та океанології
Код дисципліни
ОК 28
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 14. Пояснювати просторову диференціацію географічної оболонки і географічного середовища на глобальному, регіональному та локальному територіальних рівнях ПРН 16. Пояснювати зміни, які відбуваються в географічному середовищі під впливом природних і антропогенних чинників ПРН 18. Застосовувати базовий поняттєвий, термінологічний, концептуальний апарат географії, її теоретичні й емпіричні досягнення на рівні, що дозволяє інтерпретувати природно-географічні та суспільно-географічні явища і процеси ПРН 21. Характеризувати і оцінювати природні умови і ресурси, населення та господарство світу і України, роль і місце України в сучасних суспільно-географічних процесах ПРН 25. Оперувати базовими закономірностями природи на рівні сформованої природничо-наукової компетентності
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів «Геологія», «Метеорологія», «Ґрунтознавство», «Фізика з основами геофізики», «Вища математика з основами математичної статистики», «Хімія з основами геохімії»; 2. Знання теоретичних основ геології, землезнавства, метеорології, фізики, хімії, фізичної географії; 3. Володіти елементарними практичними навичками аналізу картографічних матеріалів, узагальнення фізико-географічних умов за різними тематичними картами, обробки матеріалів спостережень за гідрометеорологічними елементами, проведення розрахунків гідрографічних характеристик водних об’єктів та їх басейнів.
Зміст навчальної дисципліни
Анотація навчальної дисципліни: навчальна дисципліна «Основи гідрології та океанології» присвячена вивченню основних розділів гідрології (гідрології суходолу та океанології); загальних фізичних процесів в гідросфері, її структуру, властивості; взаємопов’язаність і взаємообумовленість гідросфери з атмосферою, літосферою; водообігу на Землі; основних фізико-географічних закономірностей утворення, живлення та режиму водних об’єктів суходолу різних типів (річок, озер, боліт, льодовиків, підземних вод) та закономірностей процесів, що відбуваються у Світовому океані; подаються відомості про водний, термічний, льодовий режим, формування хімічного складу вод Землі, значення річкових вод та їх використання; мінеральні, енергетичні та біологічні ресурси Світового океану, також приділяється увага розгляду важливих питань – значення води у функціонуванні екосистем, моніторинг забруднення вод суходолу, Світового океану, методи вивчення та дослідження водних об’єктів суші та Світового океану та сучасні гідроекологічні проблеми.
Рекомендована та необхідна література
Атлас світу. – ДНВП «Картографія», 2005. 336 с. 2. Вишневський В.І. Річки і водойми України. Стан і використання: Монографія. К.: Віпол, 2000. 376 с. 3. Вишневський В.І. Дніпро біля Києва.- К.: Інтерпрес ЛТД, Ніка-Центр, 2005. 92 с. 4. Вишневський В.І. Малі річки Києва К. : Інтерпрес, 2013. 5. Водні ресурси у вимірах природного багатства України. / [М. А. Хвесик та ін.; за заг. ред. М. А. Хвесика ]; НАН України, Держ. установа «Ін-т економіки природокористування та сталого розвитку НАН України». Київ: Ін-т економіки природокористування та сталого розвитку, 2016. 108 с. 6. Гребінь В. В., Хільчевський В. К., Сташук В. А. та ін. Водний фонд України. Штучні водойми. Водосховища і ставки. Київ : Інтерпрес ЛТД, 2014. 164 с. 7. Косовець О.О. Вишневський В.І. Гідрологічні характеристики річок України К.: Ніка- центр, 2003. 324 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практична, самостійна робота, консультація викладача
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістовні частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій, практичних занять та самостійної роботи. Завершується дисципліна – іспитом. Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові модульні контрольні роботи із відкритими питаннями. - семестрове оцінювання здійснюється за модульно-рейтинговою системою. У змістову частину 1 (ЗЧ1) входять теми 1-9, а у змістову частину 2 (ЗЧ2) – теми 10-15. Обов’язковим для іспиту є написання контрольних робіт за ЗЧ, виконання практичних робіт.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олександр Григорович Ободовський
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет