Художній текст у курсі української мови як іноземної

Освітня програма: Українська мова та література (для іноземців; мова навчання українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Художній текст у курсі української мови як іноземної
Код дисципліни
ДВС.3.05
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 9. Характеризувати теоретичні засади (концепції, категорії, принципи, основні поняття тощо) української мови та літератури і їхні прикладні аспекти. ПРН 11. Здійснювати науковий аналіз мовного, мовленнєвого й літературного матеріалу, інтерпретувати та структурувати його з урахуванням доцільних методологічних принципів, формулювати узагальнення на основі самостійно опрацьованих даних. ПРН 13. Доступно й аргументовано пояснювати сутність конкретних філологічних питань і власну точку зору на них та її обґрунтування як фахівцям, так і широкому загалу, зокрема особам, які навчаються ПРН 20. Організовувати процес навчання української мови як іноземної з урахуванням психолого-педагогічних і методичних засад (за вибірковим блоком «Українська мова в закладах вищої освіти»).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати українську мову на рівні, достатньому для читання неадаптованих художніх текстів; усвідомлювати специфіку художнього стилю української мови. 2. Уміти працювати з текстом українською мовою: читати, розуміти смисл, аналізувати структуру, використовувати словники та іншу довідкову літературу для з’ясування незрозумілого. 3. Успішне опанування теоретичних і практичних курсів з української мови та літератури, що викладалися протягом першого року навчання в магістратурі.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна дає уявлення про мету й особливості використання творів красного письменства в навчанні української мови як іноземної на різних етапах володіння мовою; ознайомлює з основними засадами ефективної роботи з художнім текстом: принципи й технологія добору, мета й способи адаптації, напрямки лінгводидактичного аналізу, створення системи завдань, спрямованих на зняття труднощів лінгвокраїнознавчого, лексико-граматичного та лінгвостилістичного характеру й розвиток комунікативної компетентності інокомунікантів. Дисципліна скерована на вдосконалення навичок читання й розуміння українськомовного художнього тексту, а також на розвиток на його основі умінь та навичок в усіх інших видах мовленнєвої діяльності.
Рекомендована та необхідна література
1. Загальноєвропейські рекомендації з мовної освіти: вивчення, викладання, оцінювання. Київ: Ленвіт, 2003. 273 с. 2. Методика навчання іноземних мов і культур: теорія і практика: Підручник для студ. класичних, педагогічних і лінгвістичних університетів / О. Б. Бігич, Н. Ф. Бориско, Г. Е. Борецька та ін. / за загальн. ред. С. Ю. Ніколаєвої. Київ: Ленвіт, 2013. 590 с. 3. Паламар Л. М., Поставна Н. В., Татьянченко Н. Ф. Читаємо українською: навч. посібник. Київ: БМВ, 1999. 199 с. 4. Сапожнікова О. В. Мова сучасних текстів: навч. посіб. з української мови для студентів-іноземців. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2011. 118 с. 5. Швець Г. Теорія і практика навчання української мови іноземних студентів гуманітарних спеціальностей: монографія. Київ: Фенікс, 2019. 529 с. 6. Швець Г. Д., Торчинська Ю. О., Літвінчук А. О. Читаймо українською: Навчальний посібник з української мови для іноземних студентів / За ред. Г. Д. Швець. Київ: Фенікс, 2012. 112 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Форми навчання: лекції, практичні заняття, самостійна робота. Методи навчання: пояснення нового матеріалу, самостійна робота з науковою літературою й текстами творів художньої літератури, бесіда, дискусія, самостійна розробка завдань до художніх текстів, їх колективне обговорення та апробація в групі.
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді, участь в обговоренні, письмова робота (добір і адаптація художнього тексту; створення системи завдань до нього), есе, підсумкова контрольна робота. Критерії оцінювання кожного виду завдань див. у робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології