Античні та середньовічні рукописи (перекладний аспект)

Освітня програма: Класичні студії та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Античні та середньовічні рукописи (перекладний аспект)
Код дисципліни
ВБ.1.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
12 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Оцінювати власну навчальну та науково-професійну діяльність, будувати і втілювати ефективну стратегію саморозвитку та професійного самовдосконалення. ПРН 6. Застосовувати знання про експресивні, емоційні, логічні засоби мови та техніку мовлення для досягнення запланованого прагматичного результату й організації успішної комунікації. ПРН 8. Оцінювати історичні надбання та новітні досягнення літературознавства. ПРН 10. Збирати й систематизувати мовні, літературні, фольклорні факти, інтерпретувати й перекладати тексти різних стилів і жанрів (залежно від обраної спеціалізації).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіти системою знань нормативної граматики давньогрецької та латинської мови, історії класичних мов, історії античного світу, античного віршування.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомлення з історією палеографії класичних мов; технологією письма на папірусі та пергаменті, класифікацією рукописів, графічними і мовними особливостями, літературним та курсивним типом письма, розвитком мінускулів, принципами тахиграфії, сукупністю ознак для датування рукописів. Анотація навчальної дисципліни. Принципи організації писемної справи та формування рукописів на папірусі, пергаменті та папері, особливості різних типів унціального та мінускульного письма, каліграфія різних шкіл і скрипторіїв. Літературний і курсивний стилі письма. Різновиди рукописних текстів (автограф, апограф, манускрипт, прототип, антиграф). Типові помилки та коректури в рукописах. Білінгви та палімпсести. Ознаки датування рукописів. Формат рукописів, тип письма, чорнила, організація тексту, лігатури, орнаментація, ініціали, оформлення рубрик і колофонів, діакритики та пунктуація, скорочення, тахіграфічні знаки. Вплив каліграфічної традиції на формування перших друкарських шрифтів.
Рекомендована та необхідна література
Звонська Л.Л. Грецька епіграфіка і палеографія. К., 2016. Палеографические наблюдения по памятникам греческого письма. СПб, 2006. Проблемы палеографии и кодикологии в СССР. М., 1974. Церетели Г.Ф. Сокращения в греческих рукописях. СПб, 1904. Thompson E. Handbook of Greek and Latin Paleography. Leipzig, 1996.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, самостійна робота, практичні заняття, творчі завдання (творчий проект, презентація), усне опитування та контрольна робота.
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання: залік. Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної: усні відповіді, контрольні роботи, захист презентації, захист творчого проєкту) та за самостійну роботу (підготовка презентації, творчого проєкту). Усі види робіт за семестр мають у підсумку: - у максимальному вимірі - 100 балів, - у мінімальному вимірі - 60 балів.
Мова викладання
Українська мова