Дослідження операцій

Освітня програма: Мережеві та інтернет технології (Магістр)

Структурний підрозділ: Факультет інформаційних технологій

Назва дисципліни
Дослідження операцій
Код дисципліни
ДВФ 1.03
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
1. У результаті вивчення дисципліни «Дослідження операцій» студент отримає підготовку, достатню для подальшого навчання за освітньою програмою «Мережеві та інтернет технології» , самостійного вивчення необхідної наукової літератури, вирішення типових задач. Студент повинен знати основні поняття та терміни дослідження операцій, основи роботи середовищем Jupyter Notebook, базовий синтаксис мови Python, основні типи задач дослідження операцій, базові алгоритми, що застосовуються до розв’язання задач дослідження операцій. Студент повинен вміти розв’язувати типові задачі дослідження операцій, застосовувати сучасні спеціалізовані програмні модулі для написання коду розв’язання задач, визначати алгоритм розв’язання відповідно до класу задач, вміти застосовувати алгоритми еволюційної оптимізації до задач проектування інформаційних мереж.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Для успішного опанування дисципліни «Дослідження операцій» необхідні базові знання основ математичного аналізу, векторної та лінійної алгебри, аналітичної геометрії, диференціального числення, дискретної математики та теорії алгоритмів. Вільно володіти сучасними методами розробки програм і програмних комплексів.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Дослідження операцій» включає в себе методи математичного програмування та оптимізації, а також способи застосування сучасних програмних засобів до реалізації розв’язання типових задач. У цьому курсі викладено основні положення теорії детермінованого лінійного та нелінійного програмування; методів чисельного пошуку екстремумів функцій; методів цілочисельного програмування; теорії ігор; генетичних алгоритмів та еволюційної оптимізації. Основними завданнями дисципліни «Дослідження операцій » є набуття знань, умінь та навичок (компетентностей) відповідно до кваліфікації «магістр» зі спеціальності 172 «Телекомунікації та радіотехніка».
Рекомендована та необхідна література
1. Моклячук М.П., Ямненко Р.Є. Лекції з теорії вибору та прийняття рішень. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2007. – 256 с. 2. Моклячук М.П., Ямненко Р.Є. Дослідження операцій. Методичні вказівки до лабораторних та самостійних робіт. . – К.: ВПЦ «Київський університет», 2008. – 135 с. 3. Зайченко Ю. П. Дослідження операцій – К.: ВІПОЛ, 2001. – 688 с. 4. Зайченко О.Ю., Зайченко Ю.П. Дослідження операцій. Збірник задач. – К.: Видавничий Дім «Слово», 2007. – 472 с. 5. Попов Ю.Д., Тюпля В.І., Шевченко В.І. Методи оптимізації. – К.: Ел. бібліотека факультету кібернетики КНУ ім. Тараса Шевченка, 2003. – 215 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами виконання завдань лабораторних робіт та контрольних робіт. Навчальний семестр має чотири змістовні модулі. Після завершення лекцій №3, №5, №7 та №9 проводяться письмові модульні контрольні роботи. Обов’язковим для допуску до іспиту є: написання модульних контрольних робіт з кількістю балів не менше 5. Підсумкове оцінювання відбувається через іспит, форма іспиту – письмово-усна. Екзаменаційний білет складається з 2 питань, питання оцінюються по 10 балів та завдання на складання програми, яке оцінюється до 20 балів. Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, оцінка за іспит не може бути меншою 24 бали.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни