Зовнішньополітична стратегія України

Освітня програма: Зовнішня політика

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Зовнішньополітична стратегія України
Код дисципліни
ОК 8
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН2. Критично осмислювати та аналізувати глобальні процеси та їх вплив на міжнародні відносини та зовнішню політику окремих держав. ПРН4. Аналізувати та оцінювати проблеми міжнародної та національної безпеки, міжнародні та інтернаціоналізовані конфлікти, підходи, способи та механізми забезпечення безпеки у міжнародному просторі та у зовнішній політиці держав. ПРН7. Оцінювати та аналізувати міжнародні та зовнішньополітичні проблеми та ситуації, пропонувати підходи до розв'язання таких проблем. ПРН10. Розробляти та реалізовувати проєкти прикладних досліджень міжнародних відносин, зовнішньої та світової політики. ПРН15. Вміти визначати особливості формування та реалізації зовнішньополітичних стратегій, змісту сучасних поглядів на характер зовнішньополітичних стратегій та стратегічного планування.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Мати базові знання з міжнародних відносин і світової політики, теорії зовнішньої політики, зовнішньополітичної стратегії. 2. Вміти аналізувати документи, зокрема договірного й зовнішньополітичного характеру; працювати з літературою навчального й наукового характеру. 3. Володіти навичками політичного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Зовнішньополітична стратегія України як предмет наукового аналізу. Зовнішньополітична стратегія українських державних утворень від Київської держави до проголошення незалежності України 1991 року. Тема 2. Концептуально-теоретичні основи зовнішньополітичної стратегії України. Тема 3. Євроатлантичний напрямок зовнішньополітичної стратегії України і його практична реалізація. Тема 4. Країни Центральної та Південно-Східної Європи у зовнішньополітичній стратегії України. Тема 5. Зовнішньополітична стратегія України на пострадянському просторі. Тема 6. Країни Азії, Африки та Океанії у зовнішньополітичній стратегії України. Тема 7. Країни Латинської Америки у зовнішньополітичній стратегії України.
Рекомендована та необхідна література
• Бжезінський З. Україна у геостратегічному контексті / Перекл. з англ. – К.: Вид. дім „Києво-Могилянська академія”, 2006. • Віднянський С.В., Мартинов А.Ю. Зовнішня політика України як предмет історичного аналізу: концептуальні підходи та перспективи // Український історичний журнал. – 2001. - № 4. • Віднянський С.В., Мартинов А.Ю. Еволюція зовнішньої політики України (1991-2006 рр.) // Український історичний журнал. – 2006. - № 4. – С. 32-51. • Дорошко М.С. Неоголошені війни Росії проти України у ХХ – на початку ХХІ ст.: причини і наслідки. – К., 2018. • Зленко А. Зовнішньополітична стратегія і дипломатія України: підручник / за ред. В.А.Манжоли. – К.: Видавничо-поліграфічний центр „Київський університет”, 2008. • Зленко А.М. Зовнішня політика України: від романтизму до прагматизму. - К.: Альтернативи, 2001. • Кучик О.С., Заяць О.А. Зовнішня політика України: навчальний посібник. – К.: Знання, 2010. • Чекаленко Л.Д. Зовнішня політика України. Підручник. – К.: Либідь, 2006.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, доповіді
Методи та критерії оцінювання
Модульний контроль: за два модулі – до 60 балів (30+30) Іспитовий контроль: письмова іспитова робота – до 40 балів
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни