Дискурсологія та робота з текстом

Освітня програма: Міжкультурна германістика (німецька та англійська мови)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Дискурсологія та робота з текстом
Код дисципліни
ВБ 1.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 7.Аналізувати, порівнювати і класифікувати різні напрямки і школи в лінгвістиці. ПРН 9.Характеризувати теоретичні засади (концепції, категорії, принципи, основні поняття тощо) та прикладні аспекти обраної філологічної спеціалізації. ПРН 16.Використовувати спеціалізовані концептуальні знання з обраної філологічної галузі для розв'язання складних задач і проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіння німецькою мовою, письмовою медіацією з першої іноземної мови та усною послідовною медіацією на рівні С2 (професійний користувач) відповідно до Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни полягає в формуванні в студентів уявлення про дискурс як про цілісний лінгвокультурний простір, «мовлення, занурене в життя», ознайомленні студентів з різними типами дискурсу (художнього, наукового, мас-медійного, політичного, рекламного тощо), типологією текстів. Дисципліна складається із семи змістових модулів. Матеріал курсу окреслює розвиток різних шкіл та напрямів в дискурсології, формує її термінологічний апарат, пояснює категорії мультимодальності та інтердискурсивності, вчить студентів розрізняти різні жанрово-стилістичні різновиди текстів та притаманні їм особливості на всіх мовних рівнях та у різних комунікативних ситуаціях, застосовувати дискурс-аналіз, інтерпретувати та визначати прагматичні, психолінгвістичні особливості тексту, його специфіку на когнітивному та семіотичному рівнях, вирізняти паравербальні засоби спілкування, використовувати набуті навичкі для прикладних досліджень, в межах магістерських робіт.
Рекомендована та необхідна література
Caple, H., Changpeng, H., Bednarek, M. Multimodal News Analysis across Cultures. Language Arts & Disciplines. Cambridge University Press, Sep 17, 2020. Павличко О., Материнська О., Тимченко Є. Мовознавча термінологія для германістів. Київ: Інтерсервіс, 2020. Лисак М., Метафоричне та метонімічне підґрунтя формування іменникових композитів із соматичним компонентом у німецьких мас-медіа // Készült a Rózsadomb Contact Kft nyomdájában, Science and Education a New Dimension, Budapest, Humanities and Social Sciences (ISSN: 2308-5258), VIII (42), Issue: 242, 2020. Лисак М., Іменникові композити із соматичним компонентом у німецькому політичному дискурсі. “STUDIA LINGUISTICA”, Випуск XVI, 2020. Bilut-Homplewicz, Z., Mac, A. Szwed, I., Medienlinguistik und ihre Facetten - zu den Forschungsbeiträgen von Hartmut Lenk. In: Giessen, Hans W. Text-, Diskurs- und Kommunikationsforschung. Festschrift für Hartmut Lenk. Landau: Verlag Empirische Pädagogik 2021.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчальні заходи протягом семестру: завдання, які виконуються у процесі самостійної роботи; проміжний контроль – усна відповідь, доповнення, участь у дискусіях на лекціях і семінарах, бліц-опитування, тести; проєкти, презентації.
Методи та критерії оцінювання
Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Форми роботи: Усна відповідь, висловлювання на тему, доповнення під час бліц-опитування /дискусії РН. 1.1.-1.4., 2.1.-2.4. (0,5/2 бали) Презентації, реферати, доповіді, творчі завдання РН. 1.1.-1.4., 2.1.-2.4. (5/10 балів) Конспектування, реферування РН. 1.1.-1.4. (0,5/2 бали) Модульна робота (тест): РН 1.1.-1.4., 2.1-2.4. (2/10 балів) Підсумкове тестування за курсом РН 1.1.-1.4., 2.1-2.4. (6/20 балів) Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів - 60, отримують - "зараховано". Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів - 60, отримують - "незараховано". Максимальна оцінка за курс – 100 балів.
Мова викладання
німецька

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни