Іконологія
Освітня програма: ОНП Релігієзнавство 2021
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Іконологія
Код дисципліни
ОК.16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Оцінювати власну навчальну та науковопрофесійну діяльність, конструювати і втілювати ефективну стратегію саморозвитку і професійного самовдосконалення.
ПРН 7. Аналізувати, порівнювати і класифікувати різні напрями та школи класичного і сучасного релігієзнавства
ПРН 8. Систематизувати факти релігійного життя суспільства, інтерпретувати релігійні події та явища на основі розуміння специфіки впливу релігії на суспільні
процеси.
ПРН 12. Планувати і виконувати наукові дослідження у сфері релігієзнавства, обирати ефективні методики та інструменти дослідження, аналізувати результати,
обґрунтовувати висновки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
2.1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні поняття з філософії, етики, естетики та культурології. Володіти філософським категоріальним апаратом; мати уявлення про основні факти з історії християнства; мати уявлення про основні особливості догматики і культу християнства, їх історичну еволюцію.
2.2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ історії релігії та культури, володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією, використання іншомовних фахових джерел з історії релігії.
2.3. Володіти філософським категоріальним апаратом; навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно соціальнополітичних, культурних та релігійних подій та явищ; використання іншомовних фахових культурологічних та релігієзнавчих інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Іконологія» знайомить студентів з історичними, естетичними та релігійно-філософськими аспектами осягнення сакральних за своєю сутністю зображень. В обсяг цієї дисципліни входять питання становлення і розвитку іконографії, історії іконопису, з’ясування функцій та значимості зображення як у ретроспективі, так і в сучасному світі, проблема авторства ікон; виявлення істотної відмінності іконопису від всіх інших видів релігійного мистецтва; символіки ікон та розкриття їх поглибленого духовного смислу; догматичної сутності ікон; канонічних обґрунтувань іконо вшанування; конфесійних розбіжностей у розумінні ікон; історії становлення іконописних правильників, їх тлумачення; аналізу творчості найбільш видатних іконописців; виявлення національної своєрідності іконного малярства.
Рекомендована та необхідна література
1. Богомолець О. Українська домашня ікона. Монографія. К.: Видавничий дім «Дмитра Бураго», 2017. 520 с.
2. Василик Р. Літургійність Богородничих ікон. Вісник Львівської академії мистецтв. Львів : 1999. Вип. 10. С. 54–60.
3. Кондратьєва І.В. Іконологія як релігієзнача дисципліна: деякі проблеми вивчення та особливості викладання. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка, 2006. С. 25-27.
4. Креховецький Я. Богослов’я та духовність ікони. Львів : Свічадо, 2002. 184 с.
5. Кримський С. Ікона та світло софійності. Філософська думка. 2007. № 3. С. 119–127.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх (двох) частин навчальної дисципліни. Загальна семестрова оцінка складаються із балів, отриманих за 1) аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь в дискусіях на семінарах), 2) дві самостійні роботи (скласти конспект праці; написання есе), 3) контрольну роботу, з урахуванням коефіцієнту 0,6. Всі види робіт в семестрі мають в підсумку:
- в максимальному вимірі 100 балів х 0,6 = 60 балів
- в мінімальному вимірі 60 балів х 0,6 = 36 балів
Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни