Національно-культурний компонент у структурі польської мови. Ч.4. Лінгвокраїнознавство і фольклор

Освітня програма: Польська мова і література, англійська та литовська мови

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Національно-культурний компонент у структурі польської мови. Ч.4. Лінгвокраїнознавство і фольклор
Код дисципліни
ВБ 2.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН 22.2. Знати культурно-обумовлені чинники, що формують стосунки між комунікантами в умовах різних комунікативних ситуацій для адекватного відтворення у перекладі з польської і литовської мов. ПРН 23.2. Застосовувати знання з царини балто-слов’янського лінгвокультурного континууму в практиці перекладу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання основ лексики та граматики сучасної литовської мови; володіння навичками читання, письма, аудіювання і говоріння на рівні, що передбачений програмою ОК «Литовська мова» на 1 році навчання; знання лінгвістичної і літературознавчої термінології та терміносистеми, які студенти засвоїли під час прослуховування комплексної дисципліни «Вступ до філології» («Вступ до мовознавства», «Вступ до літературознаства», «Латинська мова»); знання базової лінгвокраїнознавчої і фольклористичної термінології та проблематики, які розглядались у межах комплексної дисципліни «Вступ до спеціалізації» («Лінгвокраїнознавство польської мови», «Польський фольклор»). Здобувачі вищої освіти повинні мати уявлення про мову як про основний засіб передачі культури, спосіб формування та вираження етнічної картини світу.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом вивчення навчальної дисципліни «Лінгвокраїнознавство і фольклор литовської мови» є простір литовської лінгвокультури та литовський фольклор. Вивчаються факти традиційної матеріальної та духовної культури литовців, зокрема їхня художньо-словесна творчість у сукупності її видів і форм, де засобами мови збережено знання про життя і природу, відображено світ думок, уявлень, народнопоетичної фантазії. У межах дисципліни студенти розглядають співвідношення зв’язку мови і духовної культури, мови і народного менталітету, мови і народної творчості литовців. Таким чином, зміст дисципліни дозволяє сформувати в здобувачів вищої освіти цілісне уявлення про литовську лінгвокультуру і фольклор в ракурсі європейської цивілізації. Вивчення студентами лінгвокраїнознавства та фольклору Литви дозволяє оволодіти спеціальними знаннями лінгвокультурних і фольклорних реалій Литви, що стануть в нагоді майбутнім фахівцям для успішної міжкультурної комунікації.
Рекомендована та необхідна література
1. Непокупний Анатолій П. Балтійські родичі слов’ян. Київ: Наукова думка, 1979. 129 c. 2. Korolyov Igor. 2021. Ukrainiečių, rusų, lietuvių ir amerikiečių nacionalinis kooperacinis komunikacinis elgesys: nuo kognicijos į diskursą. Logos. Vilnius. №108. P. 199-206. https://doi.org/10.24101/logos.2021.68 3. Anglickienė L. Kitataučių įvaizdis lietuvių folklore. Vilnius: Versus aureus. 2006. 278 p. 4. Čepaitienė A. 2013. Gyvenimo etnografija: vietos, struktūros ir laikas. Besikeičianti Lietuva XX amžiuje. Vilnius: Lietuvos istorijos institutas. 648 p. 5. Gutautas Stasys. Lietuvių liaudies kalendorius. Vilnius: Žuvedra, 2012. 160 p. 6. Laužikas Rimvydas. Lietuvos istorinė virtuvė. Maistas ir gėrimai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Vilnius: Briedis, 2014. 208 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття; самостійна робота; презентація
Методи та критерії оцінювання
Усна відповідь, доповнення, самостійна робота (реферат, презентація), контрольна робота з відкритими відповідями. Проміжний контроль: упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форм контролю (описаних у програмі, п. 7.1.). Усі результати навчання оцінюються на лекційних та практичних заняттях упродовж семестру. Доповідь з презентацією студенти здають не пізніше четвертого навчального тижня, не пізніше останнього лекційного тижня.
Мова викладання
українська, литовська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ігор Русланович Корольов
Кафедра полоністики
Навчально-науковий інститут філології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра полоністики
Навчально-науковий інститут філології