Сучасна німецькомовна література (5-й семестр)

Освітня програма: Німецька філологія та переклад, англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Сучасна німецькомовна література (5-й семестр)
Код дисципліни
ОК.11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 8. Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію німецької та англійської мов і літератур, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 11. Знати принципи, технології і прийоми створення усних і письмових текстів різних жанрів і стилів державною та німецькою й англійською мовами. ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори української та зарубіжної художньої літератури й усної народної творчості, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі. ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН 17. Збирати, аналізувати, систематизувати й інтерпретувати факти мови й мовлення й використовувати їх для розв’язання складних задач і проблем у спеціалізованих сферах професійної діяльності та/або навчання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Програма розрахована на студентів, які вивчали комплексну навчальну дисципліну “Історія зарубіжної літератури” протягом першого й другого навчальних років та мають відповідний рівень підготовки, а також вивчали “Практичний курс німецької мови”. Студент повинен знати: основні літературознавчі терміни; принципи аналізу літературного твору; характерні риси та творчість основних представників античної та західноєвропейської літературної традиції; володіти німецькою мовою на рівні не нижче В1/В2; вміти: отримувати необхідну інформацію з літературознавчих довідникових видань, здійснювати аналітичне прочитання літературних творів в українському перекладі та в оригіналі німецькою мовою; вести читацький щоденник й термінологічний словник; володіти навичками наукового дослідження та роботи з літературознавчими працями, продукування складних усних і письмових повідомлень українською та німецькою.
Зміст навчальної дисципліни
Предмет навчальної дисципліни включає вичення основних тем та особливостей сучасної німецькомовної літератури після 1945 року і до початку ХХІ століття, формування сучасного літературного ринку (“Literaturbetrieb“) та своєрідності проблем і поетикальних особливостей провідних періодів і течій: “Література руїн”, Група 47, “Нова суб’єктивність”, Постмодернізм тощо. Курс ознайомлює студентів із творчістю найвидатніших німецьких, австрійських та швейцарських письменників. Дисципліна сприяє засвоєнню комплексу понять, пов’язаних з сучасною німецькомовною літературою (основні напрями, жанри, стилі, ідейно-художні концепції) та особливостями мови літературних творів, набуттю навичок сучасного текстуального аналізу, а також удосконаленню знань німецької мови. Навчання проводиться у вигляді лекцій та семінарських занять і самостійної роботи студентів. Наприкінці семестру передбачено проміжний контроль.
Рекомендована та необхідна література
1. Літературознавча енциклопедія: У двох томах / Авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — К: ВЦ «Академія», 2007 2. Мізін К.І. Історія німецької літератури: від початків до сьогодення. – Вінниця: Нова Книга, 2006 3. Сонді, Петер. Теорія сучасної драми / Переклад з німецької Миколи Ліпісівіцького та Світлани Соколовської. Житомир: Вид-во ЖДУ імені І. Франка, 2015. – 132 с. 4. Фіскова С. Історія німецької літератури. Періоди, напрямки розвитрку, ідеї, постаті: Навчально-методичний посібник. – Львів: ПАІС, 2003 5. Шалагінов Б. Романтики і модерністи. Нариси з історії німецької літератури та естетики ХІХ–ХХ століть. К: Вид. дім „Києво-Могилянська академія”, 2020 р. 6. Gigl C. Deutsche Literaturgeschichte. München: Stark-Verlag, 2014. 7. Meid V. Sachwörterbuch zur deutschen Literatur. Stuttgart: Reclam, 2018 8. Rothmann K. Kleine Geschite der deutschen Literatur. Stuttgart: Reclam, 2014. 9. Ruffing R. Deutsche Literaturgeschichte. Paderborn: W. Fink, 2019.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Робота на семінарському занятті, ведення ведення термінологічного словника, конспекту літературно-критичних джерел; підготовка реферату; підсумкова контрольна робота.
Мова викладання
українська, німецька

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра зарубіжної літератури
Навчально-науковий інститут філології