Геоконфліктологія
Освітня програма: Політична географія та геополітика (ОС Магістр, денна)
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Геоконфліктологія
Код дисципліни
ОК.07
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Застосовувати набуті теоретичні знання та практичні навички для дослідження територіально-політичних систем на різних рівнях просторової організації (ПР01); Вміти виявляти, ставити та розв’язувати науково-прикладні проблеми, здійснювати критичну оцінку ухвалених рішень (ПР05); Здійснювати дослідження природно і суспільно-(політико)-географічних проявів розвитку геосистем у складних і непередбачуваних умовах, прогнозувати їхній розвиток, аналізувати альтернативи, оцінювати ризики та ймовірні наслідки (ПР08); Оцінювати можливі ризики, соціально-економічні, геоекологічні, політичні та геополітичні наслідки реалізації управлінських рішень у сфері геопросторового управління територіально-політичними системами та регіонального розвитку (ПР11); Самостійно оцінювати ключові тренди розвитку природно- і суспільно-географічних процесів для формування нових напрямів наукових досліджень (ПР15)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування дисциплін «Геоглобалістика» та «Теорія географічних місць». Вміти оцінювати і аналізувати причини, перебіг і наслідки суспільно-географічних процесів. Володіти навичками аналізу, синтезу, моделювання ситуації, прогнозування, порівняння.
Зміст навчальної дисципліни
Розкривається сутність конфліктологічної та функціоналістської парадигм, поняття, чинники та шляхи врегулювання різних типів конфліктів. Розглядається загальна географія конфліктів у сучасному світі: внутрішньополітичні, етнорелігійні конфлікти, територіальні претензії, боротьба за ресурси, тероризм, війни та зовнішньополітичне протистояння. Деталізуються передумови, учасники, перебіг, наслідки та шляхи врегулювання сучасних конфліктів в Україні, Європі, Азії, Африці, Америці, Океанії. Висвітлюються проблеми глобальної безпеки, пошук шляхів мирного врегулювання конфліктів, у т.ч. в і довкола України.
Рекомендована та необхідна література
Конфлікти, що змінили світ / Наталя Іщенко (Гумба), Ігор Попов, Павло Щелін та ін. – Харків: Фоліо, 2020.
Конфліктологія: навч. посібник / Л.М. Герасіна, М.П. Требін, В.Д.Воднік та ін.. – Харків, Право, 2012.
Муазі Д. Геополітика емоцій. Як культури страху, приниження та надії змінюють світ / Пер. з англ. О. Гординчук / Д. Муазі – К.: Брайт Стар Паблішинг, 2018.
Сінґер П. В., Емерсон Т. Брукінґ. Війна лайків. Зброя в руках соціальних мереж / П. В. Сінґер, Т. Брукінґ Емерсон – Харків: КСД, 2019.
Стафійчук В.І. Політична географія світу: Навч. посібник / В.І.Стафійчук – Херсон: ОЛДІ-Плюс, 2019.
Тимошенко В. Стафійчук В. Політико-географічні аспекти визнання незалежності Республіки Косово / В. Тимошенко, В. Стафійчук // Географія та туризм: Наук. збірник – 2016. – К., Вип. 36 – с.163-172 .
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, дискусія, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами роботи на семінарах, написання 2 підсумкових контрольних робіт, бліцопитувань, аналітичних записок та підготовки презентації:
- робота на семінарах – 15 балів / 10 балів;
- підсумкові контрольні роботи – 20 балів / 12 балів;
- презентація – 10 балів / 6 балів;
- аналітична записка – 10 балів / 5 балів;
- бліцопитування – 5 балів / 3 балів.
Підсумкове оцінювання у формі іспиту. Іспит проводиться в письмовій формі у вигляді розгорнутих і тестових завдань. Максимальна кількість балів на іспиті – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали. Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням залікової роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Валентин
Іванович
Стафійчук
Країнознавства та туризму
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Країнознавства та туризму
Географічний факультет