Моделювання стану водних екосистем
Освітня програма: Гідрологія та інтегроване управління водними ресурсами
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Моделювання стану водних екосистем
Код дисципліни
ВБ.1.1.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
ПР01. Аналізувати особливості природних та антропогенних систем і об'єктів геосфер Землі. ПР07. Знати сучасні методи дослідження Землі та її геосфер і вміти їх
застосовувати у виробничій та науково-дослідницькій діяльності. ПР12. Моделювати геосферні об’єкти і процеси, застосовуючи картографічні і математичні методи та геоінформаційні технології.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування дисциплін освітньої програми «Гідрологія та інтегроване управління водними ресурсами» «Гідроекологія», «Небезпечні гідрологічні явища»,
«Водообмін поверхневих та підземних вод та методи його оцінки», «Екологічна оцінка антропогенного впливу на водні ресурси», «Водогосподарські розрахунки»,
«Прикладне застосування ГІС у вирішенні гідроекологічних задач».
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню та формуванню у студентів знань та навичок щодо моделювання і прогнозування стану водних екосистем. Моделі та моделювання водних екосистем займають велике місце в математичній екології, в першу чергу, тому, що водне середовище набагато більш гомогенне, ніж суша, що легше вивчати і моделювати. Окремими складовими дисципліни є наступні: види й особливості моделювання в екології та гідроекології; основні фактори і принципи, що враховуються при екологічному моделюванні; поняття математичної моделі та їх основні види, що використовуються при описі гідрологічних та екологічних процесів; моделювання і прогнозування стану водних екосистем; кінетичні моделі росту біоти, концентрацій, різноманітних циклів у середовищі водних об’єктів; стохастичні моделі росту фітопланктону, забруднення водних об’єктів, витрати кисню у водних об’єктів тощо.
Рекомендована та необхідна література
1. Диханов С.М. Моделювання і прогнозування стану довкілля. Посібник та збірник завдань до самостійної та індивідуальної роботи. Одеська державна академія холоду, 2010. 390 с.
2. Загородній Ю.В. Войтенко В.В. Моделі та методи екологічного моделювання / Навчально-методичний посібник /. Житомир, ЖІТІ, 2000. 109 с.
3. Лаврик В.І. Методи математичного моделювання в екології: Навч. посіб. для студ. екол. і біол. спец. вищ навч. закл. К.: Вид. дім “КМ Академія”, 2002. 203 с.
4. Лаврик В.І. Моделювання і прогнозування стану довкілля: Підручник. К.: Вид. дім “Академія”, 2010. 400 с.
5. Лук'янець О.І. Математичне моделювання в гідрометеорології як фактор наукового пізнання. К.: Ніка-Ценр, 2005. 40 с.
6. Хільчевський В.К., Гребінь В.В. Водні об’єкти України та рекреаційне оцінювання якості води: навч. Посібник. К.: ВПЦ «Київський університет», 2022. 300 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні роботи, самостійна робота, захисти самостійно виконаних практичних робіт, модульна контрольна робота, іспит
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові контрольні роботи із відкритими питаннями. Обов’язковим для іспиту є написання контрольних робіт за змістовими модулями, виконання всіх практичних робіт. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів для одержання допуску до іспиту обов’язковою умовою є написання рефератів на недостатньо засвоєні теми. Максимальна кількість балів на екзамені - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Студенти, які набрали впродовж семестру сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання іспиту не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до іспиту – 36 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Ольга
Іванівна
Лук’янець
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет