Основи релігійної космології
Освітня програма: ОНП Релігієзнавство 2018
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Основи релігійної космології
Код дисципліни
ВБ 2.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Організовувати та планувати релігієзнавче дослідження у відповідності до його об’єкту і предмету, цілей та завдань.
Проводити міждисциплінарні дослідження, використовуючи понятійно-категоріальний апарат релігієзнавства, новітні наукові методи та підходи для характеристики релігійних процесів в різних регіонах світу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні поняття з філософії, Володіти філософським категоріальним апаратом; мати уявлення про основні особливості догматики і культу світових релігій, їх історичну еволюцію та сучасний стан.
2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, релігійних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії з релігієзнавства в аналізі світоглядних проблем і соціально-культурних явищ та процесів; оперувати об’єктивними знаннями з історії та історії культури.
3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно релігійних, політичних, економічних подій та явищ; використання іншомовних фахових інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Основи релігійної космології» знайомить студентів з уявленнями про походження Всесвіту в формі міфу про творіння, про подальшу еволюцію, сучасний світ і природу, а також про його можливу долю або призначення. Програмний лекційний курс зосереджений на витлумаченні різних традицій в релігії або релігійній міфології, які стверджують, як і чому все так, як є, і в чому значення всього цього. Аналізується відмінність космології та теології, а також релігійної космології та наукової космології, заснованої на результатах вивчення астрономії і аналогічних областей, що відрізняються концептуальними уявленнями про фізичну структуру світу і місце у Всесвіті, її створенні, а також прогнозами або передбаченнями про її майбутнє.
Дається загальне теоретичне уявлення про різні варіації релігійної космології, що включають в себе ті, які мають індійське походження, такі як буддизм, індуїзм і джайнізм; релігійні вірування Китаю; а також вірування авраамічних конфесій, таких як іудаїзм, християнство та іслам. Аналізуються релігійні космології, що перетворювались в формальну логіку метафізичних систем, таких як платонізм, неоплатонізм, гностицизм, даосизм, кабала тощо.
Рекомендована та необхідна література
1. Лубський В., Лубська М. Історія релігій світу. – К.: Вид-во «Центр навчальної літератури», 2022.
2. В. Лук’янець. Космологія // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. – Київ: Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України: Абрис, 2002.
3. Мельник А.І. До історії творення Богом людини [Архівовано 24 березня 2022 у Wayback Machine.] // Історичне релігієзнавство. – Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2012. – с.163-175.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі іспиту
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Євген
Анатолійович
Пілецький
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет