Історія міфології

Освітня програма: ОПП Релігієзнавство 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Історія міфології
Код дисципліни
ОК.45
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Вільно спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно і письмово, використовувати мови для ефективної міжкультурної комунікації. ПНР 4. Організовувати процес навчання і самоосвіти. ПНР 13. Здійснювати аналіз релігійних текстів за допомогою знання однієї із давніх мов.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення курсу студенти мають знати (відповідно для рівня студентів 1 курсу) історію ранніх цивілізацій, античності та середньовіччя, знати основи матеріальної культури ранніх цивілізацій, основні давні тексти. 2. Вміти обробляти та аналізувати міфологічні, культурологічні та історичні тексти, порівнювати різні культурно-цивілізаційні типи розвитку, міфологічні та історичні тексти. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією, критичного ставлення до історико-культурних та міфологічних текстів, подій та явищ, використання іншомовних фахових джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Історія міфології» належить до переліку обов’язкових дисциплін. Предметом дисципліни виступає теорія та функції міфу, історія розвитку міфологічних систем найзначніших цивілізаційно-культурних утворень в світовій історії, значення міфу як метахудожнього мислення та розуміння сутності соціально-міфологічних конструкцій сучасної суспільно-культурної та політичної практики. Міфосвідомість - історично перший тип суспільної свідомості, який і до сьогодні складає функціональну та змістовну основу мислення на індивідуальному та, особливо, груповому та колективному рівнях. Осмислення Міфу як найглибиннішого щабля розвитку ментальності, духовності та культури людства означає проникнення в «лабораторію», де формувалися і продовжує живитися людська свідомість, культура, ідентичність. Теорія та функції міфу, історія розвитку міфологічних систем найдавніших та давніх цивлізаційї, значення міфу як метахудожнього мислення та розуміння його як культурноісторичного підгрунтя ВСІХ культур світу надзвичайно важливе. Це той науковий інструментарій який дозволить сучасному досліднику/практику не тільки розуміти підвалини культурного розвитку людства, архетипічну структуру мислення, культурні коди архаїки , але й навчитися розуміти сутність сучасної художньої, суспільно-культурної та політичної практики. Сьогоднішній міф – основа політичних, історичних, гендерних, рекламних, масових та інших комунікацій – і ми навчимося її вирізняти та інтерпретувати.
Рекомендована та необхідна література
1. Дарморіз О. Міфологія : навч. посібник / Оксана Дарморіз. - Львів : ЛНУ імені І.Фанка, 2010. https://shron1.chtyvo.org.ua/Darmoriz_Oksana/Mifolohiia.pdf? 2. Кривда Н.Ю. Міфологічна свідомість праукраїнців як підґрунтя вітчизняної філософії.//Історія української філософії: Підручник. –К.: Академвидав, 2008. – с.38-71. 3. Кун М.А. Легенди і міфи Стародавньої Греції. – К.: ВЦ «Академія», 2007. – 448 с. 4. Леві-Строс К. Структурна антропологія. К.: Основи,1997.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). В екзаменаційній відомості у колонці «бали за іспит/ екзамен» ставиться «0», а в колонку «результуюча оцінка» переноситься лише кількість балів, отриманих під час навчального періоду. Рекомендований мінімум допуску до іспиту – 36 балів. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за період навчання (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Юріївна Кривда
Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет