Екологія моря

Освітня програма: Управління та екологія водних ресурсів, бакалавр

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Екологія моря
Код дисципліни
ВБ.1.2.8
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю. ПРН 4. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю. ПРН 7. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПРН 9. Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу. ПРН 10. Аналізувати склад і будову геосфер (у відповідності до спеціалізації) на різних просторово-часових масштабах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів із загальної гідрології. Успішне опанування курсу «Основи гідрохімії.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни полягає в ознайомлення студентів з фундаментальними знаннями про хімічний склад морських та океанічних вод, а також із екологічними проблемами Світового океану його складових - морів, які виникають на сучасному етапі розвитку людства (в т. ч. Чорного і Азовського морів). Головними серед них є: атмосферне забруднення; нафтове забруднення; теплове забруднення; радіоактивне забруднення; забруднення водним транспортом; забруднення стічними водами; побутове забруднення. Дисципліна повинна забезпечити майбутнім фахівцям знання про формування сольового балансу й солоності води океанів і морів, утворення органічної речовини та її режим, розчинених газів, мікроелементів, про процеси забруднення та види забруднювальних речовин. Особливу увагу звернуто на моніторинг океанів і морів, заходи по попередженню забруднення морського середовища
Рекомендована та необхідна література
1). Пасічник М.Д., Паланичко О.В. Фізична океанологія: навч. посібник. – Чернівці : Чернівец. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, 2019. – 124 с. 2). Романенко В. Д. Основи гідроекології: підручник. - К.: Обереги, 2001. -. 728 с. 3). Салюк М.Р. Методичні рекомендації до курсу «Основи океанології». – Ужгород: УжНУ, 2020. – 30 с. 4). Хільчевський В.К. Гідрохімія океанів і морів: навч. посібник. - К.: ВПЦ "Киïв. університет", 2003. - 114 с. 5). Хільчевський В.К., Дубняк С.С. Основи океанології: підручник, 2-ге вид., доповн. - К.: ВПЦ «Київ. університет», 2008. – 255 с. 6). Базова оцінка екологічного стану морського середовища України. Одеса: Укр. наук. центр екології моря, 2020. URL: http://www.sea.gov.ua/uploads/Initial_Assesment.pdf. 7). Закон України “Про затвердження Загальнодержавної програми охорони та відтворення довкілля Азовського і Чорного морів”, 2001 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2333-14#Text.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні роботи, самостійна робота, захисти самостійно виконаних робіт, модульна контрольна робота, іспит
Методи та критерії оцінювання
Умови допуску до іспиту: рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів з питань пропущених чи недостатньо засвоєних тем. - Підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів під час складання іспиту – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Підсумкова оцінка з дисципліни складається із балів, набраних студентом за результатами семестрового контролю за першою та другою частинами і балів, отриманих на іспиті.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Валентин Кирилович Хільчевський
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет