Частина 3. Балто-слов'янський мовно-культурний континуум

Освітня програма: Польська мова і література, англійська та литовська мови

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Частина 3. Балто-слов'янський мовно-культурний континуум
Код дисципліни
ВБ 2.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. ПРН 3. Організовувати процес свого навчання й самоосвіти. ПРН 14. Використовувати польську, англійську та литовську мови в усній та письмовій формі, у різних жанрово-стильових різновидах і регістрах спілкування (офіційному, неофіційному, нейтральному), для розв’язання комунікативних завдань у побутовій, суспільній, навчальній, професійній, науковій сферах життя. ПРН 22.2. Знати культурно-обумовлені чинники, що формують стосунки між комунікантами в умовах різних комунікативних ситуацій для адекватного відтворення у перекладі з польської і литовської мов. ПРН 23.2. Застосовувати знання з царини балто-слов’янського лінгвокультурного континууму в практиці перекладу.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсу передбачає засвоєння матеріалу дисциплін «Польський фольклор», «Вступ до слов’янської філології», «Лінгвокраїнознавство Польщі», опанування загальнолінгвістичної термінології та терміносистеми; знання основ лексики та граматики польської і литовської мов; вміння аналізувати явища лінгвокультурної інтерференції; володіння навичками встановлення причиново-наслідкових зв’язків між історичними подіями та здійснення аналізу їх впливу на мовно-культурний розвиток.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – формування уявлень про етнолінгвістичну спорідненість слов’янських та балтійських народів, їхні давні та сучасні зв’язки; через призму мовних фактів засвоїти фольклорно-літературні, етнографічні та культурно-історичні контакти слов’ян і балтів.У межах дисципліни студенти розглядають спорідненість слов’янських та балтійських народів через призму літературних силуетів, особливостей мов (фонологічні, морфологічні та синтаксичні характеристики, лексика, фразеологія та ономастика) і діалектів, геолінгвістичних та історичних даних, етнографії та фольклору. Розглядаються питання балто-слов’янської мовної єдності і на основі цих знань формується уявлення про зв’язок балтійських і слов’янських мов, духовних та матеріальних культур балтів і слов’ян, їхньої народної творчості тощо. Ознайомлення з особливостями різних періодів історії лінгвокультурного континууму балтів і слов’ян.
Рекомендована та необхідна література
Dini P.U. Baltų kalbos. Lyginamoji istorija. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas. 2000. Andersen, Henning (2003). Slavic and the Indo-European Migrations. Language Contacts in Prehistory. Studies in Stratigraphy. Current Issues in Linguistic Theory (Amsterdam–Philadelphia: John Benjamins) Непокупний А.П. Балтійські родичі слов'ян, Киïв: Наукова думка, 1979. Zinkevičius Zigmas. Lietuvių kalbos kilmė [Origin of the Lithuanian Language]. Vilnius, 1984
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, творчі та дослідницькі завдання, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Форма підсумкового контролю – залік. Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом протягом семестру. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні відповіді, тести) та за самостійну роботу. За семестр студент може отримати максимально 80 балів, на заліку - 20 балів; максимальний бал – 100 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ігор Русланович Корольов
Кафедра полоністики
Навчально-науковий інститут філології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра полоністики
Навчально-науковий інститут філології