Світові релігії
Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Світові релігії
Код дисципліни
ННД.09
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування. ПРН 7. Розуміти чинники етнокультурної динаміки, принципи періодизації етнокультурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. ПРН 10. Розпізнавати та класифікувати різні типи етнокультурних продуктів, визначати їх якісні характеристики на основі комплексного аналізу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цієї дисципліни студенти повинні знати історичний розвиток релігій, розуміння релігії як складової духовної культури, етнічні особливості релігій. Уміти Працювати з різними джерелами навчальної та наукової інформації, опрацьовувати її, робити узагальнення та висновки.
Володіти Елементарними Навичками Наукового дослідження; пошуку та обробки інформації навчального та наукового спрямування.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – забезпечити оволодіння методологічними основами дослідження релігії та ознайомлення з важливими питаннями історії релігії, зокрема, формуванням, розвитком та сучасним станом світових релігій, розгляду їх як складових духовної культури та їх впливу як на цивілізаційний поступ загалом, так і на світосприйняття та світорозуміння кожної людини.
Анотація. Дисципліна знайомить студентів із з методологічними орієнтирами дослідження релігії, сутністю та особливостями світових релігій, їх історичними трансформаціями, місцем та значенням в сучасному соціокультурному просторі. З’ясовуються засади релігійної діяльності та досліджується соціокультурна динаміка релігійного життя. Розглядаються основні релігійні вчення, окреслюється загальна тенденція розвитку релігій. Пояснюється взаємовплив релігії та інших сфер людського життя. Значна увага приділяється етнокультурним особливостям світових релігій, які поширені яку інших країнах, так і на теренах України.
Рекомендована та необхідна література
Безпека, релігія, церква в сучасному суспільстві (за ред. Предко О.І., Вергелеса К.М.) Монографія. Вінниця, 2021. Вид-во ФОП Кушнір Ю.В., 2021. 352 с.
Лозко Г. С. Боги і народи. Етносоціальнийвимір: курс релігієзнавства. Тернопіль: Мандрівець, 2015.624 с.
Особливості релігійного і церковно-релігійного самовизначення громадян України: тенденції 2000-2021рр. (Інформаційні матеріали), Київ, 2021.172 с.
Предко О. І. Психологія релігії: навч. посібник. К.: ВПЦ «Київський університет», 2014. 479 с.
Релігієзнавство: навчальний посібник. К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. 328 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Перша частина курсу – «Основні поняття, проблеми курсу «Світові релігії». Друга частина курсу – «Історія та сучасний стан світових релігій». Форми навчання: лекції, семінари, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, доповнення, доповідь на науковому семінарі, бліц-опитування, участь у дискусіях на лекціях та семінарських заняттях, проміжний контрольний тест, залік). Останній семінар, проводиться не пізніше останнього лекційного тижня, на якому студенти презентують самостійно підготовлену доповідь із однієї з актуальних проблем сучасного релігієзнавства.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) - 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність – 60% загальної оцінки.
Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь, доповнення, участь у дискусіях на лекціях і семінарах, бліц-опитування, проміжний контрольний тест: 35/55 б. Семінар презентація доповіді:11/25 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної: усні відповіді, доповнення, бліц-опитування, проміжні контрольні тести, презентація доповіді) та за самостійну роботу (підготовка доповіді). Усі види робіт за семестр мають у підсумку 46/80 б. Завершується дисципліна заліком у письмовій формі14/20 б.
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олена
Іллівна
Предко
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет