Джерелознавча практика

Освітня програма: Сходознавство

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Джерелознавча практика
Код дисципліни
ОК 37
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
За результатами проходження переддипломної практики студент має засвоїти такі програмні результати навчання (ПРН): - Вміти працювати з письмовими, речовими, етнографічними, усними, архівними та іншими історичними джерелами (в т.ч. історичними джерелами Сходу); - Вміти розуміти і виявляти відмінності в історіописанні Сходу, поглядах на минуле представників різних епох та різних контекстах; - Вміти набувати навички організації практичного вирішення питань історичної пам’яті та охорони матеріальної й нематеріальної культурної спадщини України та країн світу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Поглибити і закріпити знання студентів з вивчених теоретичних курсів, зокрема історичного джерелознавства Сходу. 2. Простежити зв’язок історичного джерелознавства (Схід) з іншими науковими та навчальними дисциплінами. 3. Поглибити знання з методики джерелознавчих досліджень, навчитися застосовувати методи країнознавчих чи регіонознавчих досліджень для вивчення історії окремих країн, регіонів, історичних пам’яток, відомих родин Сходу. 4. Навчитися класифікувати джерелознавчі дослідження Сходу за основними напрямками (історичне джерелознавство, географічне, літературне, бібліотечне та ін.). 5. Ознайомитися з літературними, довідниковими, бібліографічними та ін. джерелами історичного країнознавства чи регіонознавства Сходу. 6. Ознайомитися з основними організаційними формами історичного джерелознавства Сходу (наукове, громадське, освітянське).
Зміст навчальної дисципліни
Практика поділяється на дві частини: пасивну (ознайомлювальна) і активну. Під час проходження пасивної практики студенти знайомляться з внутрішнім розпорядком роботи бази практики, організаційною структурою, планами роботи та діяльністю джерелознавчих відділів, музеїв цих закладів, беруть участь у заходах, які проводяться цими установами. Працівниками закладів (баз практики) проводяться для студентів ознайомлювальні лекції, екскурсії тощо. Під час проходження активної практики керівники залучають студентів до виконання індивідуальних робіт в установах-базах практики. В залежності від складності теми, студенти-практиканти можуть виконувати також групові завдання. За необхідністю студенти в межах групи діляться на підгрупи.
Рекомендована та необхідна література
Кочубей Ю. В. В. Дубровський (1897–1966). – К., 2011. Кримський Агатангел. Історія Туреччини. – К., 1996. Курц Б. Східна Європа та Азія: історія торгівлі в XVI – першій половині XX ст. – К., 2014. Україна – Туреччина: історія, політика, економіка, право, дипломатія, культура: Монографія / Упоряд. В. Сергійчук, Н. Титаренко. – К., 2014. Циганкова Е. Сходознавчі установи в Україні. Радянський період. – К., 2007. Тысяча и одна ночь / Пер. с арабск. Л. Мокрицкой, В. Плачинды, С. Литвина, Комментарии И. Боряка. – К., 1994. – Т. 1-12.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Керівники практики: – за два місяці до початку практики надають базі практики для погодження програму, а не пізніше ніж за тиждень – список студентів, яких направляють на практику; – контролюють відвідування студентами-практикантами ознайомлювальних, екскурсійних занять під час проходження пасивної (ознайомлювальної) практики; – допомагають студентам обрати тему дослідження; – рекомендують студентам необхідну літературу, допомагають в її опрацюванні; – розробляють графік виконання індивідуального завдання, доводять його до відома студентів, слідкують за етапами його дотримання; – надають методичні рекомендації та контролюють процес написання підсумкової роботи; – приймають звіт від студентів та належним чином оформлену практичну роботу, проводять контроль засвоєння матеріалу у формі усного заліку; – оцінюють проходження практики.
Методи та критерії оцінювання
Характеристика Письмовий звіт Практична робота в письмовому (друкованому) вигляді Система оцінювання практики: Робота студента-практиканта під час ознайомлювальної практики в базовій установі – 30 балів. Виконання індивідуального завдання – 40 балів. Захист практики – 30 балів. Оцінка за практику вноситься в заліково-екзаменаційну відомість і в залікову книжку за підписом керівника практики. Студент, що не виконав програму практики і отримав незадовільну оцінку при захисті підсумків практики – відраховується з навчального закладу. Кафедра звітує про проведену практику перед Вченою радою факультету.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра нової та новтньої історії зарубіжних країн
Історичний факультет