Іслам в сучасному світі

Освітня програма: Сходознавство

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Іслам в сучасному світі
Код дисципліни
ОК 17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
1. Знати загальні геополітичні відомості про регіон і найважливіші події з новітньої історії країн Великого Близького Сходу; основні фактори, що зумовили реорієнталізацію сучасного світу, зокрема, «пробудження мусульманського Сходу» та його наслідки для окремих країн та усього людства; особливості взаємних впливів мусульманського Сходу із сучасним світом у політиці, економіці, соціосфері, духовних сферах. 2. Вміти аналізувати теоретичні та методологічні проблеми сучасного ісламознавства, критично оцінювати стан проблеми та результати його останніх досліджень; проаналізувати вплив ісламу на суспільні, політичні й економічні події, процеси, явища у народів і країнах Сходу у період сучасності; проаналізувати вплив ісламу на культурні й духовні події, процеси, явища у народів та країнах Сходу у період сучасності; комунікувати із представниками ісламських народів Сходу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування навчальної дисципліни: а) знати: - сучасний термінологічно-понятійний апарат, який використовується у вітчизняному та іноземному сходознавстві; - доктринальні настанови та історію ісламу; - головні цивілізаційні характеристики Великого Близького Сходу; - основний фактаж новітньої історії країн арабо-мусульманського світу; - особливості геополітичних та ідеологічних позицій умми ісламійї на сучасній світовій арені; б) вміти: - виявляти соціальні, політичні, економічні, культурні особливості країн мусульманського ареалу; - простежувати історичну динаміку ісламського світу у ХХ – ХХІ століттях - аналізувати фактори впливу ісламу на політичну, економічну, економічну, соціальну, культурну, релігійну сфери життя сучасного світу; в) володіти елементарними навичками аналізу історичних джерел, засобів масової інформації а також методами моніторингу поточних подій з метою складання рекомендацій для українського політикуму і бізнесу.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Іслам в сучасному світі передбачає деталізоване вивчення проблем, пов’язаних із визначенням ролі і місця однієї з трьох світових релігій в сучасному світі. Головне питання: як мусульманська спільнота дає відповідь на головний виклик сучасності – виклик модернізації, як реагує на процеси глобалізації. Основою курсу є міждисциплінарність, яка поєднує можливості широкого кола гуманітарних наук: історії, релігієзнавства, політології, міжнародних відносин, соціології, культурології, історичної психології, етнології тощо.
Рекомендована та необхідна література
1. Козиряцька С. А. Іслам крізь призму українських мас-медіа: основні напрями сучасних наукових досліджень // Держава та регіони. Серія: Соціальні комунікації. – 2018 – № 4 – (36). 2. Медвєдєва Ю. Ю. Співвідношення між модернізаційними та контрмодернізаційними складниками ісламу: до постановки проблеми // Грані: науково-теоретичний і громадсько-політичний альманах. – 2016. – № 5 (133). 3. Орлова Т. В. Арабо-мусульманська цивілізація // Орлова Т. В. Всесвітня історія. Історія цивілізацій: Навч. посіб. – К.: Знання, 2012. – С. 371-395. 4. Орлова Т. В. Іслам, ісламізм, «арабська весна», таліби, тероризм // Історія в термінах і поняттях: довідник: Навч. посібник /За загал. ред. Орлової Т. В. – Вишгород: ПП Сергійчук М. І., 2014. – С. 253-256. 5. Орлова Т. В. Сучасна політична історія країн світу / 2-е вид., доп. і переробл. – К.- Ніжин: Видавець ПП Лисенко М. М., 2017. – С. 693-882.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи викладання: лекція, семінарське заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Методи оцінювання: усне опитування, контрольні роботи з тем, реферат, усне опитування, іспит. Оцінка успішності знань студентів здійснюється в двох формах: семестрове оцінювання (модульний контроль, усне опитування, реферат) і підсумкове оцінювання (іспит). Загальна сума балів – 100 балів (з них: семестрове оцінювання 60 балів; підсумкове оцінювання (іспит) – 40 балів). Критерії оцінювання рефератів: виконано всі поставлені вимоги до реферату, робота містить елементи самостійного дослідження, відображає найважливіші джерела та позицію автора. Форма проведення іспиту: письмова, види завдань – питання, що потребують розгорнутих відповідей. Оцінюються такі результати навчання студента: • Вміти проаналізувати вплив ісламу на суспільні, політичні й економічні події, процеси, явища у народів та країнах Сходу в період сучасності; • Вміти проаналізувати вплив ісламу на культурні й духовні події, процеси, явища у народів та країнах Сходу в період сучасності.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Тетяна Володимирівна Орлова
Кафедра історії світового українства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра історії світового українства
Історичний факультет