Регуляція обміну речовин

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (магістр) ЗАОЧНА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Регуляція обміну речовин
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР4. Розв’язувати складні задачі в галузі біології, генерувати та оцінювати ідеї. ПР6. Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменному, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень. ПР7. Описувати й аналізувати принципи структурно-функціональної організації, механізмів регуляції та адаптації організмів до впливу різних чинників. ПР12. Використовувати інноваційні підходи для розв’язання складних задач біології за невизначених умов і вимог. ПР19. Вирішувати науково-теоретичні, науково-дослідні та прикладні задачі біології відповідними методами. ПР41. Вміти використовувати існуючі та розробляти нові методологічні підходи, методи та алгоритми аналізу біологічних систем на молекулярному рівні їхньої організації, в нормі та при патології, при зміні фізіологічного статусу системи.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів Хімія біоорганічна, біохімія, біофізика, молекулярна біологія. Знання теоретичних основ біоорганічної хімії та біохімії ліпідів, білків та вуглеводів, біохімії ферментів. Володіння навичками роботи із приладами, що використовуються у практичній біохімії та молекулярній біології, розраховування концентрацій і виготовлення розчинів.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна знайомить студента з молекулярними механізмами основних сигнальних каскадів клітини (аденілатциклазний, гуанілатциклазний, фосфоінозитидний), із особливостями внутрішньоклітинної сигналізації за участю активних форм кисню, газотрансмітерів (NO, CO й H2S), інозитолполіфосфати, похідні сфінголіпідів; висвітлює роль процесів фосфорилювання і дефосфорилювання за залишками тирозину в регуляції функцій білків; окрема увага приділяється молекулярним механізмам сигнальних шляхів, що ініціюються в клітині у відповідь на появу патогенів (сигналізація за участю інтерферону).
Рекомендована та необхідна література
Бабенюк Ю.Д., Остапченко Л.І., Скопенко О.В. Біохімія: терміни і номенклатура ферментів: Навчальний посібник. - К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2005. – 356 с. Гонський ЯЛ., Максимчук Т.П., Калинський М.І. Біохімія людини. Тернопіль:"Укрмедкнига", 2002.- 744 с. Губський Ю.І. Біологічна хімія. - Київ-Тернопіль: Укрмедкнига, 2000.- 508 с Остапченко Л.І., Скопенко О.В. Біохімія в схемах і таблицях: Навчальний посібник. – К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2004 .– 128 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
1. Модульна контрольна робота 1 (дистанційно) – РН 1.1, 1.2, 2.1, 4.1 – 20 балів / 10 балів 2. Модульна контрольна робота 2 (дистанційно) – РН 1.3 – 1.5, 2.1, 4.1 – 20 балів / 10 балів 3. Підсумкова модульна контрольна робота – РН 1.1. – 4.1. – 20 балів / 10 балів - підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Мова викладання
Українською

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Біохімії
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”