Суб’єктивні виборчі права

Освітня програма: Право. Магістр. Денна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Суб’єктивні виборчі права
Код дисципліни
ВБ.01.03.35
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати як різні типи виборчої системи впливають на суб’єктивні виборчі права; вміти порівнювати особливості реалізації суб’єктивних виборчих прав при застосуванні мажоритарної, пропорційної та змішаної виборчої системи; розкривати сутність і зміст феномену «зловживання суб’єктивними виборчими правами» у політико-правових реаліях сьогодення. Критично осмислювати можливі форми реалізації активного та пасивного виборчого права громадян України. Застосовувати загальні та спеціальні знання в практичній сфері. Виявляти, ставити та вирішувати проблеми конституційно-правового регулювання та реалізації суб’єктивних виборчих прав. Здатність оцінювати новітній правовий конституційний інструментарій.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати та розуміти конституційно-правові приписи щодо виборів як основної форми безпосередньої демократії, конституційні принципи організації і проведення виборів, основні типи виборчих систем, що застосовуються на загальнодержавних і місцевих виборах в Україні. Знати сутність та значення політичних прав громадян. Володіти навичками системного аналізу та застосування правових норм до конкретних життєвих ситуацій, а також послідовної аргументації та обстоювання певної правової позиції.
Зміст навчальної дисципліни
При вивченні дисципліни розкриваються за принципом архітектоніки такі питання: конституційно-правове регулювання реалізації права громадянина України обиратися та бути обраним народним депутатом України; Законодавство про суб’єктивні права обиратися та бути обраним Президентом України; особливості законодавства про реалізацію суб’єктивних прав обиратися та бути обраним депутатом місцевої ради, сільським, селищним, міським головою та старостою. Курс навчальної дисципліни передбачає і фокусування на конституційно-правовому регулюванні реалізації права громадянина обиратися та бути обраним в зарубіжних країнах, міжнародних стандартах реалізації цього права.
Рекомендована та необхідна література
1. Виборчий кодекс України від 19 грудня 2019 р. 2. Закон України "Про Державний реєстр виборців" від 22 лютого 2007 р. 3. Федоренко В.Л. Конституційне право України : підручник ; До 20-ої річниці Конституції України та 25-ої річниці незалежності України / В.Л. Федоренко ; Національна академія державного управління при Президентові України. – К. : Вид-во «Ліра», 2016. – 616 с. 4. Ключковський Ю.Б. Принципи виборчого права: докринальне розуміння, стан та перспективи законодавчої реалізації в Україні: монографія. К.: Ваіте, 2018. 5. Колодій О.А. Конституційно-правовий статус Українського народу: доктрина, регламентація, поняття, елементи: монографія. К.: Ліра-К, 2020. 6. Handbook for the Observation of Election Campaigns and Political Environments. Warsaw: Published by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), 2021. URL: https://www.osce.org/odihr/elections/handbooks.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції та семінарські заняття – з застосуванням інтерактивних методів навчання (мозковий штурм, кейс-стаді, дискусії та ін.). Заплановано вирішення ситуаційних задач; написання здобувачами есе; виконання індивідуальних завдань, модульні контрольні роботи.
Методи та критерії оцінювання
Застосовується поточний та підсумковий контроль. Методи оцінювання - вид роботи/діяльності здобувача, за яким буде оцінюватися рівень досягнення результатів навчання (індивідуальна робота, самостійна робота тощо і мінімальний пороговий рівень, після досягнення якого зараховується позитивна оцінка) – та критерії оцінювання доводяться до відома здобувачів перед початком вивчення дисципліни викладачем, який веде семінарські заняття. При поточному та підсумковому контролі оцінці підлягають: рівень «Знання», «Розуміння», «Застосування», «Аналіз»/»Синтез»/»Оцінка». Максимальна кількість балів, яку у сукупності може набрати здобувач при поточному контролі – 40, при підсумковому – 60. Підсумкова оцінка з дисципліни виставляється за 100-бальною шкалою (за шкалою оцінювання ECTS) та національною шкалою.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ольга Степанівна Лотюк
Кафедра конституційного права
Навчально-науковий інститут права

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра конституційного права
Навчально-науковий інститут права