Середньовічна перська література

Освітня програма: Перська мова і література та переклад, англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Середньовічна перська література
Код дисципліни
ННД.12.02.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 7. Розуміти основні проблеми перської філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН 8. Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію перської мови і літератури, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори української та перської художньої літератури й усної народної творчості, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі Ірану та України. ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції обраної філологічної спеціалізації, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування фахових дисциплін «Лінгвокраїнознавство Ірану», «Вступ до перської філології», «Усна та давня література Ірану»; знання літературної перської мови на середньому рівні, достатньому для читання і аналізу середньовічних творів.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів із розвитком літературного процесу на теренах перськомовного світу з періоду після арабського завоювання і зародження перської класичної літератури та її існування в середньовічну добу, дати їм уявлення про основні закономірності формування та історичного розвитку перської класичної літератури, зокрема поезії, та її місце у становленні літератур Близького та Середнього Сходу. Дисципліна є другою частиною комплексної дисципліни «Історія перської літератури» і має теоретичне спрямування.
Рекомендована та необхідна література
1. Бочарнікова А.М. Перська поезія: тексти, коментарі, переклади. Навч.посібник. К., 2013. 2. Кримський А.Ю. Вибрані сходознавчі праці / Упор. Маленька Т.Ф., Кочубей Ю.М. Т. IV, V. К., 2008–2010 рр. 3. Маленька Т.Ф. Стильова поліфонія перської поезії // Орієнтальні студії в Україні. До ювілею Л.В. Матвєєвої. Збірник наукових праць. К., 2010. 4. Маленька Т.Ф. Перська поезія Х-ХVст. та її місце у світовій літературі // Руссова С.М. Джерело перлин: Поетика східних літератур. К.: УАННП «Фенікс», 2000. С. 220-237. 5. Руссова С.М. Поетика перської літератури // Руссова С.М. Джерело перлин: Поетика східних літератур. К.: УАННП «Фенікс», 2000. С. 237-277. 6. Система жанрів у літературі Близького та Середнього Сходу / О. В. Дебейко, С. А. Колодко, Н. В. Коломієць, Ю. Ю. Кочержинський, Т. Ф. Маленька; Ін-т філол. Київ. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. К.: Т-во "Знання" України, 2002.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчання відбувається у вигляді інтерактивних лекцій, семінарських занять. Самостійна робота студентів передбачає відповіді на семінарських заняттях, доповіді з аналізом наукової літератури, презентації, реферати із запропонованих для опрацювання тем, завдання на переклад зразків художніх творів.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється протягом семестру із розрахунку: відповіді на семінарських заняттях, доповіді з презентаціями, реферати – 12/20 балів; модульні контрольні роботи – 24/40 балів. Підсумкове оцінювання у формі іспиту: макс. 40 / мін. 24 бали (60% від максимальної кількості балів, відведених на іспит); іспит відбувається в письмово-усній формі і передбачає: 1) відповіді на два теоретичні питання; 2) переклад і аналіз уривку художнього твору. Студенти, які протягом семестру набрали сумарно меншу кількість балів, ніж 36 балів, до складання іспиту не допускаються.
Мова викладання
Українська, перська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра мов і літератур Близького та Середнього Сходу
Навчально-науковий інститут філології