Географія України

Освітня програма: Освітньо-професійна програма "Географія" 2019 Бакалавр

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Географія України
Код дисципліни
ННД.16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2018/2019
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН: 1. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузях предметної області географічних наук. 5. Демонструвати уміння проводити польові та лабораторні дослідженн з географії України. 10. Аналізувати склад і будову природно- та суспільногеографічних об’єктів і систем (відповідно до спеціалізації) на різних просторово-часових рівнях.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
мати базові знання з курсів загальної геології, метеорології та кліматології, основ ґрунтознавства та географії ґрунтів, біогеографії, соціальної географії, географії населення та розселення, економічної географії, географії сфери послуг, транспорту і торгівлі тощо; вміти аналізувати причинно-наслідкові зв’язки між процесами і явищами, які призводять до формування різноманітних природних територіальних комплексів; аналізувати причини та оцінювати наслідки демографічних, міграційних, економічних і соціальних процесів в регіонах; володіти сучасними методами пошуку і систематизації наукових документів та первинної обробки географічної інформації; елементарними навичками аналізу і синтезу географічної інформації, порівняльно-географічного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1 – «Фізична географія України» включає огляд загальних особливостей природи території України за компонентами і більш детальні характеристики регіональних фізико-географічних одиниць – країн, зон, країв. Частина 2 – «Економічна та соціальна географія України» –присвячена вивченню суспільно-географічного положення України, її геополітичних та геоекономічних пріоритетів; демографічної ситуації, міграційних процесів, розселення населення, регіональних ринків праці України; територіальної організації, регіональних диспропорцій та перспектив розвитку галузей промисловості, сільського господарства та сфери послуг України; соціальної сфери України; рівнів соціально-економічного розвитку, економічної та соціальної безпеки регіонів України; зовнішньоекономічних зв’язків України; суспільно-географічних макрорайонів України.
Рекомендована та необхідна література
1. Маринич О.М., Шищенко П.Г. Фізична географія України. – К.: Знання, 2003 (2005, 2006). 2. Петрина Н.В. Географія України. Частина 1. Фізична географія України: Навчально- методичний посібник. – К.: РВЦ ЗСУ, 2021. Вишневський В.І. Річки і водойми України. Стан і використання. – К.: Віпол, 2000. 3. Географічна енциклопедія України. В 3-х т. – К.: Українська енциклопедія, 1989 – 1993. 4. Екологічна енциклопедія. У 3-х т. – К.: ТОВ «Центр екологічної освіти та інформації», 2006 – 2008. 5. Заповідна справа в Україні: Навчальний посібник / За ред.. М. Д. Гродзинського та М. П. Стеценка. – К.: Географіка, 2003. 6. Клімат України / За ред. В. М. Ліпінського, В. А. Дячука, В. М. Бабіченко. – К.: Вид-во Раєвського, 2003. 7. Петрина Н. В. Заповідна справа: Конспект лекцій у схемах і таблицях. – К.: Центр ІТ,
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання виконання завдань семінарської роботи, модульна контрольна робота, іспит
Мова викладання
Українська