Застосування ГІС в гідрометеорології. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Застосування ГІС в гідрометеорології. Редакція 2019
Код дисципліни
ОК 33.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю ПР09. Вміти виконувати дослідження атмосфери та інших геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студенти мають знати підходи та шляхи пошуку інформації у мережі Інтернет, мати базові знання з геоінформатики та картографії.
Зміст навчальної дисципліни
“Застосування ГІС в гідрометеорології” є дисципліною за вибором ВНЗ і спрямована надати теоретичні основи та практичні навички із застосування ГІС-технологій для дослідження закономірностей розвитку атмосферних процесів і явищ; вміння моделювати та прогнозувати атмосферні процеси і явища, для геовізуалізації даних. Дисципліна тісно пов’язана із суміжними галузями знань, такими як геоінформатика, картографія. Дисципліна складається з чотирьох змістових модулів, є багато семестровою, викладається у 7 та 8 семестрах. Перший модуль присвячено історії виникнення розвитку геоінформатики у світі та в Україні, базовим поняттям ГІС. Зазначаються загальні поняття ІС, ГІС їх відмінності, передумови та етапи розвитку ГІС, перспективи розвитку ГІС та ГІТ. Розкрито різні підходи до визначення поняття ГІС, зв’язок з іншими дисциплінами, компоненти, переваги та галузі застосування ГІС. Наводяться основні напрями ГІС-індустрії, класифікації ГІС, їх функції та вимоги до них. Другий модуль розкриває тему структури ГІС та інформаційного наповнення. Розглядаються підсистеми ГІС, їх завдання та структура. Подано теоретичні основи геоінформаційного картографування. Розглянуто типи джерел інформації та їх загальні властивості, методи інформаційного забезпечення та уніфікації даних. У Третьому модулі розглядаються фундаментальні основи ГІС: просторові дані, поняття про просторовий обʼєкт та його опис у ГІС, векторні, растрові дані, атрибути, шари, метадані та ін. Детально подаються векторні та растрові структури даних. Четвертий модуль присвячено базам даних, їх будові, наповненні та СКБД (система керування базами даних). Розглянуто базові поняття реляційних баз даних. Подаються загальні правила оформлення картографічних творів та розглянуто можливості геовізуалізації.
Рекомендована та необхідна література
1. Бурачек В.Г. Геоінформаційний аналіз просторових даних / В.Г. Бурачек, О.О. Железняк, В.І. Зацерковний. – Ніжин: ТОВ Видавництво «Аспект-Поліграф», 2011. – 440 с. 2. Карпінський Ю.О., Лященко А.А. (2001) Формування національної інфраструктури просторових даних – пріоритетний напрям топографо-геодезичної та картографічної діяльності, Вісник геодезії та картографії, №3, с. 65-74. 3. Курач, Т.М. В.І. Основи геоінформаційних систем та технологій (методичні вказівки до виконання практичних робіт для студентів спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій», освітньої програми «Геодезія та землеустрій») /Остроух І.О.Підлісецька О.Ю.Яценко, К.: ДНВП «Картографія», 2020. – 24 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні
Методи та критерії оцінювання
рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами виконання практичних робіт і модульних контрольних робіт.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Тамара Миколаївна Курач
Геодезії та картографії
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Геодезії та картографії
Географічний факультет