Геоекологія. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Геоекологія. Редакція 2019
Код дисципліни
ВБ 2.2.5
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
1. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер (ПР06). 2. Вміти виконувати дослідження атмосфери та інших геосфер за допомогою кількісних методів аналізу (ПР09). 3. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю відповідно до спеціалізації (ПР12).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Біогеографія», «Ґрунтознавство з основами географії ґрунтів», «Картографія», «Геоморфологія та палеогеографія». 2. Вміти встановлювати характер взаємозв’язків між причинами виникнення, наслідками і шляхами розв’язання геоекологічних проблем. 3. Вміти аналізувати негативні наслідки нерегламентованої господарської діяльності людини з позицій геоекологічного підходу до природоохоронних проблем. 4. Знати основні теоретичні положення сучасної геоекології, історію становлення цієї науки, її структуру та закономірності функціонування природного середовища. 5. Знати сучасні кількісні та якісні методи геоекологічних досліджень, методику досліджень природних та перетворених ландшафтів, визначення нормативів чистоти компонентів природного середовища, організації геоекологічного моніторингу тощо.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню актуальних геоекологічних проблем та особливостей функціонування геоекосистем, що зазнають впливу господарської та іншої діяльності людини, причин їх виникнення, принципів та сучасних методик, що застосовуються задля їх вирішення, а також формування умінь і навичок щодо розв’язання основних геоекологічних проблем у площині предметної області знань наук про Землю. Дисципліна «Геоекологія» спрямована на поглиблення теоретичних геоекологічних знань, формування у студентів спеціальних професійних, соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти 4 та аналізувати інформацію з різних джерел, здатності визначати, формулювати і розв’язувати проблеми у сфері геоекології. Окремими складовими дисципліни є вивчення принципів та методів підвищення стійкості та забезпечення сталого розвитку геоекосистем; способів управління природоохоронними процесами в геоекосистемах; принципів раціонального використання і охорони компонентів геоекосистем від впливу несприятливих антропогенних і техногенних чинників; методики дослідження наслідків несприятливих впливів на геоекосистеми. Функціональний блок дисципліни передбачає опанування такими складовими, як здатність застосовувати базові знання природничих наук та інформаційних технологій у проектно-планувальній діяльності, здатність застосовувати кількісні та якісні методи дослідження геоекосистем, здатність самостійно досліджувати, аналізувати просторово-часові зміни геоекосистем для цілей раціонального природокористування і охорони природи.
Рекомендована та необхідна література
1. Гавриленко О.П. Екологія з основами геоекології: підручник. Riga : LAP LAMBERT Academic Publishing, 2018. 462 с. 2. Голубець М.А. Плівка життя. Львів : Поллі, 1997. 186 с. 3. Голубець М.А. Екосистемологія. Львів : Поллі, 2000. 315 с. 4. Гродзинський М.Д. Ландшафтна екологія: підручник. Київ : Знання, 2014. 550 с. 5. Джигирей В.С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: навч. посіб. 4-те вид., випр. і доп. Київ : Знання, 2006. 319 с. 6. Добровольський В.В. Екологічні знання: навч. посіб. Київ : ВД «Професіонал», 2005. 304 с. 7. Злобін Ю.А. Основи екології: підручник. Київ : Лібра ТОВ, 1998. 249 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою. У курсі передбачено 2 змістовні частини. Заняття проводять у вигляді лекцій та практичних. Завершується дисципліна заліком. - Семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру, є сумою балів, що були отримані при оцінюванні виконаних практичних робіт, опитування та написання модульних контрольних робіт. Організація оцінювання: опитування у тестовій та письмовій формі проводиться після завершення викладання кожної теми. Практичні роботи захищаються по виконанню, відповідно до графіка проведення практичних занять. Модульні контрольні роботи (МКР) проводяться у тестовій формі. Студенти, які отримали за МКР меншу за мінімально передбачену кількість балів, перескладають її.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Петрівна Гавриленко
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет