Хімія атмосфери. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Хімія атмосфери. Редакція 2019
Код дисципліни
ОК 7.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
Вміти проводити польові та лабораторні дослідження процесів в атмосфері та інших геосферах (ПРН05). Вміти виконувати дослідження атмосфери та інших геосфер за допомогою кількісних методів аналізу (ПРН09). Аналізувати склад і будову атмосфери та інших геосфер у різних просторово-часових Масштабах (ПР10). Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю відповідно до спеціалізації( ПР12). Вміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних (ПР15). Знати закономірності виникнення і розвитку атмосферних процесів і явищ; вміти ідентифікувати, прогнозувати, моделювати атмосферні процеси і явища ( ПР 16).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів із «Метеорології», «Загальної хімії», «Загальної циркуляції атмосфери», «Екологічної кліматології». 2. Знання теоретичних основ хімії, фізики, фізичної географії, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами та процесами, що відбуваються в природному середовищі. 3. Володіння методами синтезу та аналізу інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна присвячена вивченню земної атмосфери. Курс складається з чотирьох змістових модулів. У межах першого модулю розглядаються особливості сучасних глобальних змін, особливо зміни клімату, основні групи природних і антропогенних компонентів хімічного складу атмосфери, джерела надходження хімічних речовин у атмосферу. В другому модулі розглядаються процеси перетворення хімічних речовин у тропосфері та стратосфері, детально аналізуються основні екологічні проблеми та загрози для людства, які при цьому можуть виникати. При вивченні цього модуля активно використовуються результати найновіших наукових досліджень, які отримані міжнародною науковою спільнотою і є доступними у англомовних наукових виданнях. В третьому модулі розглядаються особливості формування хімічного складу стратосфери з акцентом на механізми утворення та руйнування озону, на його кліматичний ефект. В четвертому модулі розглядаються кліматичні ефекти атмосферного аерозолю, парникового ефекту, деякі інші глобальні екологічні проблеми, що пов’язані із забрудненням атмосфери.
Рекомендована та необхідна література
1. Jacobson M. Air Pollution and Global Warming: History, Science, and Solutions. 2nd Edition. Cambridge University Press. 2012 2. Manahan S. Environmental Chemistry 10th Edition.CRC Press. 2017. 3. Ritchie G. Atmospheric Chemistry: From The Surface To The Stratosphere (Essential Textbooks in Chemistry) 1st Edition. World Scientific.2016. 4. Warneck P. Chemistry of the Natural Atmosphere, 2nd Edition.Academic Press. 5.Сніжко С.І., Паламарчук Л.В., Затула В.І. Метеорологія. – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2010. – 592 с. 6.Сніжко С.І., Шевченко О.Г. Урбометеорологічні аспекти забруднення атмосферного повітря великого міста. – К.: Обрії, 2011. – 297 с. 7. Олійник Р.В., Сніжко С.І. Хімія атмосферних аерозолів. К.: «ЦП КОМПРИНТ».2019. -204 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари
Методи та критерії оцінювання
рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами усного опитування й написання письмових контрольних робіт а також підсумкового іспиту.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій Іванович Сніжко
Метеорології та кліматології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Метеорології та кліматології
Географічний факультет