Лінгвокраїнознавство в процесі української мови як іноземної

Освітня програма: Українська мова та література (для іноземців; мова навчання українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Лінгвокраїнознавство в процесі української мови як іноземної
Код дисципліни
ДВС.3.06
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 9. Характеризувати теоретичні засади (концепції, категорії, принципи, основні поняття тощо) української мови та літератури і їхні прикладні аспекти. ПРН 11. Здійснювати науковий аналіз мовного, мовленнєвого й літературного матеріалу, інтерпретувати та структурувати його з урахуванням доцільних методологічних принципів, формулювати узагальнення на основі самостійно опрацьованих даних. ПРН 13. Доступно й аргументовано пояснювати сутність конкретних філологічних питань і власну точку зору на них та її обґрунтування як фахівцям, так і широкому загалу, зокрема особам, які навчаються. ПРН 19. Цінувати різноманіття та мультикультурність світу й керуватися у своїй діяльності сучасними принципами толерантності, діалогу та співробітництва. ПРН 20. Організовувати процес навчання української мови як іноземної з урахуванням психолого-педагогічних і методичних засад (за вибірковим блоком «Українська мова в закладах вищої освіти»).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування теоретичних і практичних курсів української мови, що викладалися протягом першого та другого семестрів магістратури. 2. Уміння вільно, гнучко й ефективно використовувати українську мову в усній та письмовій формі, у різних жанрово-стильових різновидах і регістрах спілкування. 3. Знання лінгводидактичних основ викладання української мови як іноземної.
Зміст навчальної дисципліни
Мета – навчити магістрантів методики формування соціокультурної компетенції у студентів-іноземців під час вивчення української мови. Дисципліна покликана ознайомити магістрантів із місцем лінгвокраїнознавчої теорії слова у сучасній науковій парадигмі та основами методики викладання лінгвокраїнознавчої дисципліни в іноземній аудиторії. Дисципліна скеровує на вивчення української лексики, що містить національно-культурний компонент. Матеріал курсу дає теоретичні знання і практичні уміння, необхідні для викладання української мови іноземним студентам, зокрема формує вміння розпізнавати країнознавчу інформацію у мовних одиницях різних рівнів, застосовувати різні способи перекладу безеквівалентної та фонової лексики, вчить аналізувати текст у лінгвокраїнознавчому аспекті.
Рекомендована та необхідна література
1. Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. Київ : Довіра, 2006. 703с. 2. Самусенко О. М., Клімкіна О. І. Лінгвокраїнознавство: Україна: навчальний посібник. Київ : ВПЦ “Київський університет», 2009. 256с. 3. Самусенко О. М. Основні принципи створення лінгвокраїнознавчого словника української мови для іноземців. Вісник Запорізького національного університету. Філологічні науки. 2020. №1. Ч.II. С.13-20. 4. Самусенко О. М. Вивчення міфопоетичної картини світу на заняттях з лінгвокраїнознавства української мови на матеріалі мультфільмів. Мова, історія, культура у лінгвокомунікативному просторі: зб. наук.праць. Суми: СДУ, 2017. Вип.4. C.245-252. 5. Cамусенко О. Українські мультфільми як навчальний матеріал у курсі лінгвокраїнознавства. UCRAINICA VII. Současná ukrajinistika. Problémy jazyka, literatury a kultury. Sbornik přispĕvků: Univerzita Palackého v Olomouci, 2016. C.611-617.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Форми навчання – лекції, практичні заняття, самостійна робота. Методи навчання – метод проблемного викладу, частково-пошуковий метод, самостійна робота з науковою та довідковою літературою, збір інформації для лінгвокраїнознавчого аналізу, перекладу, презентації, проєктної роботи.
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді, участь в обговоренні, виконання самостійних завдань, участь у проєктній роботі, презентація, модульна контрольна робота. Критерії оцінювання кожного виду завдань див. у робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології