Діалог культур у текстах ранньої патристики

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Діалог культур у текстах ранньої патристики
Код дисципліни
ДВС. 1.11
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 4. Розуміти фундаментальні принципи буття людини, природи, суспільства. ПРН 8. Знати й розуміти систему давньогрецької, латинської та іноземної мов, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію давньогрецької і латинської мов та літератур, вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 11. Знати принципи, технології і прийоми створення усних і письмових текстів різних жанрів і стилів державною, класичними та іноземною мовами. ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори античної літератури, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі. ПРН 22. Усвідомлювати роль та місце класичних мов та літератур у контексті європейського лінгвокультурного простору, в стратегіях розвитку новітньої наукової парадигми та сучасної цивілізації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування обов’язкових дисциплін «Історія давньогрецької літератури», «Історія римської літератури», «Історія та теорія античної риторики», «Антична міфологія та сучасність» і нормативних курсів з класичних мов; 2) знання системи давньогрецької та латинської мов, етапів розвитку античної літератури; 3) володіння навичками аналізу й інтерпретації літературних творів, перекладу з класичних мов, аналізу мовних одиниць.
Зміст навчальної дисципліни
Мета навчальної дисципліни – висвітлити історію виникнення та становлення новозавітної і патристичної літератури доби пізньої античності, простежити втілення діалогу античних і семітських лінгвокультур у текстах Нового Завіту і ранньої патристики. У межах дисципліни розглядаються основні етапи розвитку ранньохристиянської та патристичної літератури доби пізньої античності, контекст та формування канону Нового Завіту, становлення апокрифічної біблійної і ранньохристиянської літератури у світлі діалогу культур, принципи рецепції античної спадщини в текстах ранньої патристики, система жанрів патристичної літератури і її античні й біблійні витоки. Дисципліна розкриває історію становлення новозавітної та патристичної літератури, формує уявлення про рецепцію античних ідей, літературних форм та риторичних технік у ранньохристиянських текстах, аналізує міжмовні та міжкультурні інтерференції у грецькій та латинській патристиці І-ІV століть.
Рекомендована та необхідна література
1. Дідахе або Вчення дванадцяти апостолів / Переклад і вступна стаття прот. Олега Кожушного. – К.: Видавничий відділ УПЦ, 2011. – 32 с. 2. Кожушний О.В. Посібник з курсу «Ранньохристиянська література» (хрестоматія). – Київ, ТОВ «Юстон», 2021. – 332 с. 3. Левко О. В. Хрестоматія грецької патристики І–VIII ст. (оригінальні тексти з коментарями). – К.: ТОВ "РІДЖИ", 2015. – 324 с. 4. Послання Варнави / Переклад і вступна стаття прот. Олега Кожушного. – Вінниця: Вінницька картографічна фабрика, 2013. – 64 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу та за самостійну роботу. Підсумкове оцінювання проводиться у формі іспиту: максимальна кількість балів на іспиті – 40 балів, мінімальна кількість балів (позитивна оцінка), які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит); іспит проводиться у формі письмової роботи з відкритими відповідями на два теоретичні питання, кожне з яких оцінюється максимально 10 балами, та одне практичне завдання, яке оцінюється максимально 20 балами. Практичне завдання передбачає морфолого-синтаксичний аналіз, історико-культурний коментар і переклад фрагментів тексту класичними мовами. Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій поограмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
українська