Історія музейної та пам'яткоохоронної справи в Україні і світі

Освітня програма: Музеєзнавство, пам’яткознавство

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія музейної та пам'яткоохоронної справи в Україні і світі
Код дисципліни
ОК.11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
У результаті вивчення курсу студенти повинні знати основні етапи становлення музейної та пам’яткоохоронної справи в Україні та світі, специфіку формування національних законодавств, а також пам’яткоохоронних та музейних інституцій на різних територіях в історичному контексті, визначати основні тенденції та напрямки в сфері охорони пам’яток та музейної справи; вміти орієнтуватись в літературі з проблем музеєзнавства, памʼяткознавства, основних аспектах музейної та пам’яткоохоронної роботи.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати найважливіші факти, події та процеси історичного минулого людства, історію культури України та світу. Вміти працювати з науковою літературою, шукати інформацію з різних джерел, перевіряти її достовірність. Володіти термінологією в галузі музеєзнавства, памʼяткознавства.
Зміст навчальної дисципліни
Курс передбачає формування у студентів знань про становлення пам’яткознавства та музеєзнавства як окремих наук, формування музею як соціокультурної інституції, державної, громадської міжнародної системи охорони памʼяток. Аналізуються передумови виникнення феномену колекціонування у стародавньому світі, в часи античності та середньовіччя, потреби в охороні пам’яток в Україні та світі; процес становлення музею як соціокультурної та публічної установи за доби Відродження та Просвітництва; виникнення та розвиток національних законодавств в сфері охорони культурної та природної спадщини; роль міжнародних організацій, наукових товариств та громадськості для зародження та розвитку пам’яткознавчаих досліджень, пам’яткоохоронної та музейної справи. Окремо вивчається вплив воєн та революцій на музеї та пам’ятки, їх охорону та збереження.
Рекомендована та необхідна література
Акуленко В.І. Становлення і розвиток законодавства про охорону і використання пам’яток культури в Україні (1917-1991 рр.). – К., 1992. Вступ до музеєзнавства та пам’яткознавства. – К., 2019. Грицкевич В.П. История музеев мира / В.П. Грицкевич, А.А. Гужаловский. М.: Изд-во Белорус. ун-та, 2003. Заремба С. Нариси з історії українського пам'яткознавства. – К., 2002. Основи пам’яткознавства / за ред. О. Титової, Л. Гріффена. - Центр пам’яткознавства НАН України, УТОПЖ. – Lambert Academic Publishing, 2017. Пам’яткознавство: посібник для початківців. – К.: Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК, 2014. Шустрова И.Ю. История музеев мира. – Ярославль, ЯрГУ, 2002. Юренева Т.Ю. Музееведение: Учебник для студентов. – М., 2003. – 560 с. Акуленко В.І. Злочини проти пам’яті: Про нищення культурних цінностей на Україні (1927–1941 рр.). – К., 1991. Акуленко В.І. Охорона пам’яток культури в Україні (1917-1990). – К.: Вища школа, 1991.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Заплановані освітні заходи та методи викладання: - лекція - семінарські заняття - самостійна робота - контрольна робота - усне опитквання - реферат
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів (бали, отримані за модульні контрольні роботи (у формі тестування); бали, отримані за виконання індивідуальних завдань; бали, отримані за роботу на семінарських заняттях, а також бали, які отримані за підсумкову контрольну роботу. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою. Критеріями оцінювання відповіді студента є: • повнота розкриття питання • логіка викладення • використання основної і додаткової літератури • аналітичні міркування, вміння робити висновки
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Світлана Іванівна Іванисько
Кафедра археології та музеєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра археології та музеєзнавства
Історичний факультет