Сучасні дискусії в суспільній географії

Освітня програма: Економічна та соціальна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Сучасні дискусії в суспільній географії
Код дисципліни
ОК 2
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати: ключові концепції та методичні підходи у зарубіжній суспільній географії, сучасний науковий дискурс щодо понять простір та місце; основні положення ключових концепцій географії культури, географії населення, поведінкової, економічної, соціальної та урбаністичної географії; предмет сучасних наукових дискусій з урбаністики та регіоналістики; зміст найголовніших англомовних суспільно-географічних праць з проблем урбаністики та регіоналістики. Вміти: вести фахову наукову дискусію із суспільно-географічної проблематики англійською мовою; реферувати англомовні суспільно-географічні праці; робити презентацію результатів наукових досліджень англійською мовою.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати головні теорії та дослідницькі підходи у суспільній географії. 2. Вміти аналізувати фахову літературу, застосовувати методи суспільно-географічних досліджень. 3. Володіти англійською мовою на рівні не нижче B2.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна передбачає поглиблене вивчення головних концепцій суспільної географії, а також тематики сучасних наукових дебатів і новітніх публікацій в сфері урбаністичних та регіоналі стичних досліджень. Зокрема, вона присвячена поглибленому вивченню концепцій просто¬рової дифузії культури, «культурного повороту» в географії, другого демо¬граф¬¬іч¬¬ного переходу, почуття місця, безмісце¬вості, нерівномірного капіталістич¬ного розвитку, географії ексклюзії, соціальної справедливості у містах, права на місто, постмодерної географії, а також сучасних дискусій щодо планетарної урбанізації, джентрифікації, теоретизації постсоціалістичного міста, міської геополітики, міської ідентичності, парадигмальних зрушень у місь¬кому плануванні, нерівномірного регіонального розвитку, периферизації, соціальної нерівності та соціально-просторової несправедливості, територі¬аль¬ної прив’яза¬ності та приналежності, ліквідної міграції. Дана дисципліна покликана підготувати фахівців, здатних проводити наукові дискусії в царині суспільної географії з урахуванням досягнень світової наукової думки, презентувати та захищати власні наукові ідеї та положення англійською мовою.
Рекомендована та необхідна література
1. Мезенцев К. В., Підгрушний Г. П., Мезенцева Н. І. Регіональний розвиток в Україні: суспільно-просторова нерівність і поляризація: Монографія. Київ: ДП «Прінт Сервіс», 2014. 132 с. 2. Соціальна географія: Підручник / за ред. Л. Нємець та К. Мезенцева. Київ: Видавництво «Фенікс», 2019. 304 с. 3. Урбаністична Україна: в епіцентрі просторових змін : монографія / за ред. К. Мезенцева, Я. Олійника, Н. Мезенцевої. Київ: Видавництво «Фенікс», 2017. 438 с. 4. Horton J., Kraftl P. Cultural Geographies. An Introduction. New York: Routledge, 2014. 325 p. 5. Hubbard Ph., Kitchin R., Valentine G. (eds.). Key Texts in Human Geography. London: SAGE Publications, 2008. 236 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістовних частини. Заняття проводяться у формі лекцій та семінарських занять. Завершується дисципліна іспитом у письмовій формі. Семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру є сумою балів, що були отримані при оцінюванні роботи на семінарських заняттях, створенні та захисту презентацій, виконанні творчих групових робіт та тематичних контрольних робіт. Організація оцінювання: Робота на семінарських заняттях оцінюється по завершенню, відповідно до графіку проведення семінарських занять. Тематичні контрольні роботи проводяться у формі тестів. Результати навчання за умови опанування на належному рівні оцінюються таким чином: 1. Доповіді та дискусії на семінарах – від 12 до 20 балів. 2. Створення та захист презентацій – від 6 до 10 балів. 3. Виконання творчих групових робіт – від 6 до 10 балів. 4. Тематичні контрольні роботи – від 12 до 20 балів.
Мова викладання
Англійська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Економічної та соціальної географії
Географічний факультет