Основи наноелектроніки
Освітня програма: Оптика, лазерна фізика
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Основи наноелектроніки
Код дисципліни
ОК12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Проводити експериментальні та/або теоретичні дослідження з фізики та астрономії, аналізувати отримані результати в контексті існуючих теорій, робити аргументовані висновки (включаючи оцінювання ступеня невизначеності) та пропозиції щодо подальших досліджень.
Обирати і використовувати відповідні методи обробки та аналізу даних фізичних та/або астрономічних досліджень і оцінювання їх достовірності.
Оцінювати новизну та достовірність наукових результатів з обраного напряму фізики та/або астрономії, оприлюднених у формі публікації чи усної доповіді.
Презентувати результати досліджень у формі доповідей на семінарах, конференціях тощо, здійснювати професійний письмовий опис наукового дослідження, враховуючи вимоги, мету та цільову аудиторію.
Планувати наукові дослідження з урахуванням цілей та обмежень, обирати ефективні методи дослідження, робити обгрунтовані висновки за результатами дослідження.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основи фізики напівпровідників, квантової механіки, принципи теорії твердого тіла.
Вміти - вимірювати основні параметри і характеристики напівпровідників, електрофізичні параметри пристроїв електроніки, аналізувати роботу електронних схем.
Володіти елементарними навичками вибору компонент мікроелектронних та оптоелектронних пристроїв.
Знати: визначальні ознаки напівпровідників, основні електричні, фотоелектричні та оптичні явища в наноструктурах, статистику електронів та дірок, кінетичні явища в наноструктурах, а також фізичні основи роботи основних типів електронних структур з нанооб’єктами.
Вміти: користуватись основними формулами для оцінки параметрів нанорозмірних структур, а також величин, що характеризують кінетичні, оптичні та електричні явища в наноструктурах, вплив ефектів розмірного квантування на параметри електронних приладів.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна "Основи наноелектроніки" має на меті надати студентам знання про основні фізичні властивості матеріалів, які використовуються в наноелектроніці. Студенти ознайомляться з фізичними принципами функціонування основних елементів наноелектроніки, таких як нанотранзистори, квантові ями, нанодроти, квантові точки та молекулярні електронні пристрої, будуть розглянуті основні методи аналізу властивостей нанорозмірних матеріалів, зокрема методами атомно-силової мікроскопії, електронною мікроскопії та оптичними методами. Крім того, студенти дослідять різноманітні підходи щодо керування властивостями матеріалів наноелектроніки, такі як зонна інженерія, нанолітографія тощо. У кінцевому результаті студенти зможуть зрозуміти основні властивості матеріалів наноелектроніці, що дозволить їм використовувати ці знання в у різних галузях, таких як інформаційні технології.
Рекомендована та необхідна література
1. Joachim Knoch. Nanoelectronics. From Device Physics and Fabrication Technology to Advanced Transistor Concepts. (2024) Walter de Gruyter GmbH & Co KG
2. Hartmann, G., Siegner, U., & Schmucker, U. (Eds.). (2018). Springer Handbook of Metrology and Testing of Electrical Properties. Springer.
3. Martín-Palma, R. J., Agullo-Rueda, F., & Martínez-Duart, J. (2006). Nanotechnology for Microelectronics and Optoelectronics ([edition unavailable]). Elsevier Science.
4. Rutu Parekh, Rasika Dhavse - Nanoelectronics. Physics, technology and applications-IOP Publishing (2023).
5. С.В. Кондратенко. Фізика напівпровідників. – Київ, ТОВ Інерсервіс, 2014. – 240 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції та практичні заняття, щотижневий контроль попереднього матеріалу шляхом відповідей на конкретну кількість питань,
модульна контрольна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання:
1. Модульна контрольна робота 1: 20 балів
2. Модульна контрольна робота 2: 20 балів
- підсумкове оцінювання у формі заліку: - 60 балів
- умови допуску до підсумкового заліку:
Студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше ніж 20 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій
Вікторович
Кондратенко
Кафедра оптики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра оптики
Фізичний факультет