Ейдоси культурологічного дискурсу
Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Ейдоси культурологічного дискурсу
Код дисципліни
ОК 22
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти етнокультурологічного характеру.
ПРН 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування.
ПРН 7. Розуміти чинники етнокультурної динаміки, принципи періодизації етнокультурних процесів, їх специфічні риси та характеристики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Для вивчення цієї дисципліни студенти повинні використовувати знання та навички, сформовані у процесі вивчення курсів ОК. 11. «Вступ до етнокультурології», ОК. 13. «Українська обрядова культура», ОК. 29. «Українська уснословесна культура». Повинні знати основні культурологічні поняття та терміни, закономірності розвитку та структуру культурних явищ;
Уміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів народної культури, працювати з різними джерелами наукової інформації;
Володіти елементарними навичками аналізу елементів народної культури та реферування наукового тексту.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни спрямована на досягнення загальних та фахових компетентностей випускника у проекції на матеріал дисципліни, зокрема: ЗК 2. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. ФК 3. Здатність критично аналізувати культурні явища та процеси з використанням загальнонаукових та спеціальних наукових методів. ФК 4. Здатність розуміти та інтерпретувати джерела культури (писемні, речові, візуальні) з урахуванням різних контекстів (історичного, соціального, антропологічного, політичного, релігійного, екологічного тощо).
Анотація. Навчальна дисципліна присвячена ретрансляції культурних уявлень на конкретні матеріальні предмети культури чи вербальні тексти. Розглядається багатоканальність передачі культурних кодів; показано різноманіття знакових засобів, які використовуються в традиційній культурі, механізми кодування інформації та процес знакоутворення.
Рекомендована та необхідна література
13. Рекомендована та необхідна література
1. Івановська О.П. Український фольклор: семантика і прагматика традиційних смислів. К., 2012. 336 с.
2. Семіотичний аналіз явищ культури: Монографія. К., Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, 2021. 396 с.
3. Маєрчик М. Ритуал і тіло. Структурно-семантичний аналіз українських обрядів родинного циклу. К., 2011. 326 с.
4. Потебня О. О. Естетика и поетика слова [Текст] : збірник. Упоряд., вступ. ст., приміт. кандидатів філос. наук І. В. Іваньо, А. І. Колодної. Київ : Мистецтво, 1985. 302 с.
5. Янковська Ж. О. Символічні коди української культури: навчально-методичний посібник. Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2021. 170 с.
6. James Liszka. The Semiotic of Myth. 1989.
7. Semiotics of Culture. Edited by: Irene Portis Winner and Jean Umiker-Sebeok. De Gruyter Mouton, 1979.
8. The Semiotic Web. Edited by: Thomas A. Sebeok and Jean Umiker-Sebeok. 1987.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форми контролю, описаних у п. 7.1. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують – "зараховано". Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують - "незараховано". Студентам, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для складання заліку необхідно скласти матеріал за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання самостійних та лабораторних робіт, рефератів або ж за потреби написати контрольну роботу.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за кредитно-рейтинговою системою, яка передбачає оцінювання теоретичної підготовки (результати навчання 1.1-1.4); оцінювання практичної підготовки (результати навчання 2.1-2.4); оцінювання комунікації (результати навчання 3.1-3.2). Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами усних відповідей на семінарах, виконання індивідуальних робіт та контрольної роботи.
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Роман
Володимирович
Лихограй
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології