Навчання лексики української мови як іноземної
Освітня програма: Українська мова та переклад (для іноземців) (мова навчання українська)
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Навчання лексики української мови як іноземної
Код дисципліни
ДВС 1.04
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 8. Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію української мови і літератури, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності.
ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють.
ПРН 20. Демонструвати знання про становлення та розвиток наукової картини світу.
ПРН 22. Використовувати знання з історії України та країнознавства для організації успішної комунікації українською мовою та адекватного перекладу.
ПРН 25. Організовувати процес навчання української мови як іноземної з урахуванням основ відповідної методики викладання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Мати знання про базові поняття та категорії лексичної системи української мови, системні зв’язки слів (тематичні та лексико-семантичні групи слів, синонімію, антонімію, лексичну та синтаксичну сполучуваність слів), а також основи методики викладання української мови як іноземної.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – оволодіння методичними прийомами й засобами навчання лексики у курсі української мови як іноземної, уміннями застосовувати отримані теоретичні знання для укладання навчальних матеріалів з лексики для іноземних студентів.
Предметом дисципліни є лексика як аспект навчання та методичні прийоми формування лексичних компетенцій у процесі викладання української мови як іноземної. Дисципліна спрямовує студентів на формування знань про особливості відбору та організації лексики у процесі викладання української мови як іноземної, про лексичні мінімуми, про основні етапи роботи з лексикою в іноземній аудиторії, про способи семантизації слів, про систему вправ, що забезпечують формування лексичних навичок, про особливості укладання словників та посібників з лексики.
Рекомендована та необхідна література
1. Єщенко Н. Методика навчання лексики та граматики української мови в іншомовній аудиторії: навч.-метод. посіб. Київ, 2023. 243 с. URL: https://cutt.ly/1wJkl4kV
2. Кудіна Т. М. Формування лексичної компетентності української мови в іноземних слухачів підготовчих відділень: Автореф. дис. на здобуття наукового ступеня канд. пед. наук: 13.00.02 – теорія та методика навчання (українська мова) / Т. М. Кудіна. Київ, 2013. 24 с.
3. Методика навчання іноземних мов і культур: теорія і практика: підручник для студ. класичних, педагогічних і лінгвістичних університетів / Бігич О. Б. та ін.; за загальн. ред. С. Ю. Ніколаєвої. Київ: Ленвіт, 2013. 590 с.
4. Методика навчання іноземних мов у закладах вищої освіти: колективна монографія // Шовковий В., Валентон І., Дружченко Т. та ін.; за заг. ред. Шовкового В. Київ: Лів-принт, 2021. 292 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Пояснювально-ілюстративний метод, робота з навчальною літературою, обговорення, проектна робота (створення лексичних мінімумів, розробка лексичних вправ на базі текстів)
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді, письмові домашні завдання, модульна контрольна робота
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Наталія
Олександрівна
Єщенко
Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології