Грунтознавство

Освітня програма: Геоекологія та екосистемні послуги БАКАЛАВР 2023

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Грунтознавство
Код дисципліни
ОК 12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю, геоекології, маркетингу й відновлення екосистемних послуг. ПР06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, геоекології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПР09. Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу ПР12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю, відповідно до спеціалізації.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Вміти встановлювати взаємозв’язки між компонентами природних систем, аналізувати їх, володіти елементарними навичками системного аналізу, розуміти причинно-наслідкові зв’язки між компонентами природи, мати уявлення про географічні особливості і специфіку окремих природних зон світу.
Зміст навчальної дисципліни
Зміст дисципліни розкриває основні положення ґрунтознавства, як науки що вивчає походження, будову, склад, властивості та динаміку ґрунтів як природно-історичних утворень, які, до того ж, є об’єктами праці та засобами виробництва. В межах дисципліни розглядаються сутність поняття «ґрунт» і сучасні підходи до його трактування, генезис ґрунтів та вплив на їх формування чинників ґрунтоутворення, фазовий склад ґрунту, основні фізичні, фізико-хімічні і морфологічні властивості ґрунтів, закономірності поширення і основні закони географії ґрунтів України та світу, принципи класифікації ґрунтів, основи раціонального використання, моніторингу та охорони ґрунтових і земельних ресурсів.
Рекомендована та необхідна література
1. Ґрунти України: властивості, генезис, менеджмент родючості. Навчальний посібник / За ред. В.І. Купчика. – К.: Кондор, 2010. – 414 с. 2. Ґрунтознавство: підручник / [Тихоненко Д.Г., Горін М.О., Лактіонов М.І. та ін.]; за ред. Д.Г. Тихоненка. – К.: Вища освіта, 2005. – 703 с. 3. Дорошкевич С.П. Природа Середнього Побужжя у плейстоцені за даними вивчення викопних ґрунтів. – К.: Наукова думка, 2018. – 175 с. 4. Іванюк Г.С. Біопродуктивність ґрунтів: Навчальний посібник. – Львів: ВЦ ЛНУ ім. Івана Франка, 2009. – 350 с. 5. Кіт М.Г. Морфологія ґрунтів. Основи теорії і практики: Навчальний посібник. – Львів: ВЦ ЛНУ ім. Івана Франка, 2008. – 232 с. 6. Назаренко І.І., Польчина С.М., Дмитрук Ю.М. Ґрунтознавство з основами геології: Підручник. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2006. – 503 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій та усній формі, виконання практичних робіт, модульна контрольна робота, іспит
Мова викладання
Украінська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій Петрович Дорошкевич
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет