Інституційна та еволюційна економіка

Освітня програма: Освітньо-наукова програма «Економіка та економічна політика»

Структурний підрозділ: Економічний факультет

Назва дисципліни
Інституційна та еволюційна економіка
Код дисципліни
ОК 1.11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН1. Формулювати, аналізувати та синтезувати рішення науково-практичних проблем. ПРН4. Розробляти соціально-економічні проєкти та систему комплексних дій щодо їх реалізації з урахуванням їх цілей, очікуваних соціально-економічних наслідків, ризиків, законодавчих, ресурсних та інших обмежень. ПРН6. Оцінювати результати власної роботи, демонструвати лідерські навички та уміння управляти персоналом і працювати в команді. ПРН7. Обирати ефективні методи управління економічною діяльністю, обґрунтовувати пропоновані рішення на основі релевантних даних та наукових і прикладних досліджень. ПРН10. Застосовувати сучасні інформаційні технології та спеціалізоване програмне забезпечення у соціально-економічних і політико-економічних дослідженнях та в управлінні соціально-економічними системами. ПРН17. Використовувати сучасні освітні та дослідницькі технології у сфері економіки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Опанування навчальних дисциплін «Економічна теорія та економічна політика», «Історія економічних учень», «Мікроекономіка», «Основні напрями сучасної економічної теорії», «Нова політична економіка». Знання теоретичних основ: організації ринкових відносин та господарської діяльності; функціонування і розвитку економічних систем; змісту та завдань державного регулювання економіки; принципів формування та реалізації економічної політики; основних етапів та напрямів розвитку економіки, економічних учень. Володіння загальнонауковими та специфічними методами економічних досліджень.
Зміст навчальної дисципліни
Змістом навчальної дисципліни є витоки, ґенеза та розвиток теоретико-методологічних основ інституційної економічної теорії у складі основних дослідних програм – традиційного та нового інституціоналізму, їх структура та аналітичний інструментарій, науково-практичне застосування. Вивчаються такі основні проблеми: сутність інституцій як базових елементів інституційного аналізу; сутність та класифікація трансакційних витрат; права власності; інституційна структура економіки; інституційна природа організацій, держави, позалегальної економіки; зміст еволюційного підходу в інституційній економічній теорії; структура та механізми інституційних змін, особливості їх реалізації у трансформаційній економіці.
Рекомендована та необхідна література
1. Аузан О. Економіка всього. Як інститути визначають наше життя. Київ : Laurus, 2017. 2. Аджемоглу Д., Робінсон Дж. Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності. 2-ге вид., випр. / пер. з англ. Київ : Наш формат, 2017. 3. Гайдай Т. В. Парадигма інституціоналізму : методологічний контекст : монографія. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 4. Гайдай Т. В. Інституційна та еволюційна економіка : Навчально-методичний комплекс для студентів спеціальності 051 «Економіка», освітніх програм «Економіка та економічна політика», «Економіка та право». Київ : ЗАТ «Нічлава», 2017. 5.Grazhevska N., Gaidai T., Mostepaniuk A., Zavazhenko A. Institutional Dysfunktions as a Factor of Convergent-Divergent Institutional Development of Post-Socialist Countries. АCCESS Journal: Access to Science, Business, Innovation in Digital Economy. 2021, 2 (3), P. 290-308.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Участь у дискусії на семінарах, фіксовані виступи, презентації, есе, реферування першоджерел
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра економічної теорії, макро- і мікроекономіки
Економічний факультет