Україна у європейському просторі

Освітня програма: Освітньо-професійна програма «Економіка та економічна політика»

Структурний підрозділ: Економічний факультет

Назва дисципліни
Україна у європейському просторі
Код дисципліни
ВБ 3.2.3.2.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН6. Використовувати професійну аргументацію для донесення інформації, ідей, проблем та способів їх вирішення до фахівців і нефахівців у сфері економічної діяльності. ПРН9. Усвідомлювати основні особливості сучасної світової та національної економіки, інституційної структури, напрямів соціальної, економічної та зовнішньоекономічної політики держави. ПРН13. Ідентифікувати джерела та розуміти методологію визначення і методи отримання соціально-економічних даних, збирати та аналізувати необхідну інформацію, розраховувати економічні та соціальні показники. ПРН21. Вміти абстрактно мислити, застосовувати аналіз та синтез для виявлення ключових характеристик економічних систем різного рівня, а також особливостей поведінки їх суб’єктів. ПРН22. Демонструвати гнучкість та адаптивність у нових ситуаціях, у роботі із новими об’єктами, та у невизначених умовах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати методологію макро- і мікроекономіки, засади інституціоналізму і неоінституціоналізму. Вміти працювати зі статистичними даними, іншомовною науковою літературою.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Україна у європейському просторі» спрямована на вивчення розгортання різноманітних суспільних процесів в Україні у порівнянні з європейськими суспільствами. Структура навчальної дисципліни містить 10 тем про актуалізацію взаємодії економіки та соціології; соціальні класи, соціально-класові розколи; андерклас, прекаріат, твікстерів; бідність; «економіку щастя»; соціальні мережі; пандемію COVID-19; волонтерські практики; релігію, релігійність, віру, модернізацію, «релігійні ринки»; міграцію. Значна увага приділяється формуванню вміння студентів працювати з соціологічними даними, що здатні якісно доповнювати економічну статистику, та аналізувати економічні процеси з урахуванням їхніх соціальної та культурної складових: типових потреб, мотивацій, проблем, цінностей, установок, смислів, норм, правил, стереотипів, стилів життя тощо. Заняття спрямовані на розвиток соціологічної чутливості, аналітичних та критичних здібностей; передбачають як індивідуальну, так і групову роботу.
Рекомендована та необхідна література
1. Вебер М. Протестантська етика і дух капіталізму / пер. з нім. О. Погорілого. Київ: Основи, 1994. С. 161–182. URL: http://litopys.org.ua/weber/wbr07.htm. 2. Савельєв Ю. Б. Багатовимірна сучасність: соціальне включення в оцінці суспільного розвитку : монографія. Київ : ВПЦ "Київський університет", 2017. 447 с. URL: https://sociology.knu.ua/sites/default/files/library/elopen/saveliev.pdf. Розділ 3. 3. Тащенко А., Олексюк О. Вплив COVID-19 на глобальне споживання даних. Ексабайтова економіка: підручник / ред.: І. Л. Татомир, Л. Г. Квасній. Трускавець, 2022. С. 28–39. 4. Тащенко А., Шафалюк О., Яковенко Ю. Перегляд моделей раціонального споживача. Поведінкова економіка: від теорії до практики: міждисциплінарний навчальний посібник / ред.: І. Л. Татомир, Л. Г. Квасній. Трускавець, 2022. С. 151–163. URL: https://financial.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/11/PovedinkovaEKONOMIKA-2022-1.pdf
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція. Семінарське заняття. Самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Індивідуальна та групова робота на семінарських заняттях: мін. 48 балів / макс. 80 балів. Індивідуальна та групова робота на семінарських заняттях оцінюється під час фактичного проведення занять, бали за успішну семінарську роботу студентів накопичуються протягом усього семестру. Підсумкова контрольна робота: мін. 12 балів / макс. 20 балів. Підсумкова контрольна робота виконується студентами після вивчення останньої теми в рамках самостійної роботи і презентується перед групою на чотирьох останніх семінарських заняттях.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра соціальних структур та соціальних відносин
Факультет соціології