Землезнавство
Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Землезнавство
Код дисципліни
ОК 24
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузі наук про Землю.
ПР06. Визначати основні характеристики процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер, у тому числі педосфери.
ПР12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю, зокрема у галузі грунтознавства.
ПР13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації та повідомлення.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування дисциплін «Геологія», «Гідрологія», «Метеорологія», «Ґрунтознавство», «Геоморфологія», «Біогеографія з основами геоботаніки» тощо;
2) вміння аналізувати причинно-наслідкові зв’язки між природними компонентами, процесами та явищами у природному середовищі та з’ясовувати їх просторово-часові закономірності.
Зміст навчальної дисципліни
Землезнавство – комплексна географічна наука, присвячена вивченню загальних закономірностей природи планети, тобто структури, внутрішніх та зовнішніх взаємозв’язків, динаміки функціонування географічної оболонки як цілісної системи. На відміну від галузевих географічних дисциплін, кожна з яких розглядає переважно певний компонент або геосферу, землезнавство охоплює загальні властивості, ознаки та наскрізні процеси, те, що об'єднує в якісно відмінне від кожної з складових нове утворення — географічну оболонку. Задачі землезнавства є: пізнання закономірностей будови і розвитку географічної оболонки; дослідження динаміки процесів переносу речовини й енергії в ній; розробка оптимальної системи управління географічними процесами. Загальне землезнавство виконує також науково-суспільні задачі, а саме: закладає в свідомості людини наукові уявлення про будову Всесвіту, що цікавлять людство протягом всієї історії цивілізації; вивчає закони організації, функціонування, історію розвитку географічної оболонки та біосфери; характеризує теоретичні засади низки дисциплін, поєднуючи їх предметно й методологічно.
Рекомендована та необхідна література
1. Атлас Світу. К.: ДНВП Картографія, 2005. 56 с.
2. Багров М. В., Боков В. О., Черваньов І. Г. Землезнавство: Підручник. За ред. П. Г. Шищенка. К.: Либідь, 2000. 464 с.
3. Олійник Я. Б., Федорищак Р. П., Шищенко П. Г. Загальне землезнавство: Навч. Посіб. К.: Знання – Прес, 2003. 247 с.
4. Медина В. С. Загальне землезнавство. К.: Радянська школа, 1971. 330 с.
5. Мельнійчук М.М., Білецький Ю.В. Загальне землезнавство: Методичні рекомендації до практичних занять. Луцьк: Волинський національний університет імені Лесі Українки, 2010. 112 с.
6. Шищенко П.Г., Удовиченко В.В., Петрина Н.В. Фізична географія материків та океанів. Африка: Підручник. К., 2016. 495 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Усне опитування, бліц -опитування, тести, презентації, дискурс, письмові роботи тощо. Максимальна кількість балів на заліку - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на залік).
Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання заліку не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до заліку – 35 балів.
Оцінювання здійснюється впродовж семестру усіх видів робіт, включаючи і самостійну роботу та виконання індивідуального завдання.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Наталія
Петрівна
Герасименко
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет