Геоекологія

Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Геоекологія
Код дисципліни
ОК 16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузі наук про Землю ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку педосфери. ПР12.Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю, зокрема у галузі ґрунтознавства.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Геологія», «Геоморфологія», «Гідрологія», «Метеорологія», «Грунтознавство», «Біогеографія з основами геоботаніки», «Основи земельних відносин». 2. Знати властивості та закономірності розвитку географічної оболонки, протікання екзогенних та ендогенних процесів й наслідки такого протікання, мати поняття про природний комплекс та його особливості, вплив людини на навколишнє середовище та наслідки такого впливу на глобальному, регіональному та локальному рівнях. 3. Вміти застосовувати картографічний метод та метод спостереження, проводити зіставлення й порівняння природних об'єктів, процесів і явищ, робити узагальнення, послідовно аналізувати природні умови досліджуваних територій, давати оцінку їхніх змін в результаті господарської діяльності людини.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Геоекологія» присвячена розгляду низки геоекологічних питань (поняття про геоекологію та її розділи, що вивчають екологічні проблеми літосфери, атмосфери, гідросфери, педосфери, біосфери, г/е обгрунтування проектів природокористування, оптимізація системи "природа – населення – господарство"). Вона поділяється на дві змістовні частини (модулі), які розкривають теоретичні та прикладні аспекти геоекології. Спрямована на формування у студентів спеціальних географічних компетентностей, зокрема змістового (емпіричні й теоретичні знання), операційного (вміння, навички, прийоми навчально-пізнавальної діяльності й досвід їхнього застосування для вирішення завдань теоретичного і практичного характеру) та світоглядного (географічна картина світу, емоційно-ціннісне ставлення до довкілля і людської діяльності у ньому, набута творча діяльність) компонентів.
Рекомендована та необхідна література
1. Геоекологія: Термінологічно-тлумачний словник / Автори-укладачі: П.Г. Шищенко, О.П. Гавриленко. К.: ПП «ДІРЕКТ ЛАЙН», 2016. 412 с. 2. Гавриленко О.П. Екологія з основами геоекології : підручник / О.П. Гавриленко. Київ, 2018. 462 с. 3. Гавриленко О.П. Геоекологічне обгрунтування проектів природокористування : підручник / О.П. Гавриленко – 2-ге вид., випр. і доп. К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2008. 304 с. 4. Гродзинський М.Д. Ландшафтна екологія : підручник /М.Д. Гродзинський. К.: Знання, 2014. 550 с. 5. Гродзинський М.Д. Пізнання ландшафту: місце і простір : в 2 т. / М.Д. Гродзинський. К. : ВПЦ "Київ. ун-т", 2005. Т. 1. 431 с.; Т. 2. 503 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій, усній та письмовій формі. Максимальна кількість балів на іспиті – 40 балів, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 бали. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів, до складання іспиту не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску – 36 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Іван Олександрович Діброва
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет