Геоекологічні проблеми України

Освітня програма: Природнича географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Геоекологічні проблеми України
Код дисципліни
ВБ 3.02.02
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р03. Пояснювати особливості організації географічного просто Р07. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових. Р09. Аналізувати склад і будову природних і соціосфер (у відповідності до професійного спрямування) на різних просторово-часових масштабах. Р10. Знати цілі сталого розвитку та можливості своєї професійної сфери для їх досягнення, в тому числі в Україні.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Вміти встановлювати характер взаємозв’язків між причинами виникнення, наслідками і шляхами розв’язання геоекологічних проблем України. 2. Вміти аналізувати негативні наслідки нерегламентованої господарської діяльності людини з позицій геоекологічного підходу до оптимізації природного середовища України. 3. Знати основні теоретичні положення сучасної геоекології, історію становлення цієї науки, її галузі й напрями, структуру та закономірності функціонування природного середовища, проблеми, що виникають у довкіллі під час освоєння, видобування та переробки різних природних ресурсів.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню найбільш актуальних проблем використання і охорони геологічного середовища, ґрунтово-земельних, водних та інших природних ресурсів України; причин виникнення енергетичної кризи та її геоекологічних наслідків; поводження з відходами; становлення і перспектив природно-заповідного фонду та розбудови національної екомережі України; наслідків нераціональної виробничої діяльності людини; впливу різних галузей природокористування на природне середовище України.
Рекомендована та необхідна література
1. Гавриленко О.П. Екологія з основами геоекології: підручник. Riga : LAP LAMBERT Academic Publishing, 2018. 462 с. 2. Гавриленко О.П. Геоекологія і природокористування: монографія. Київ : Видавець Бихун В.Ю., 2018. 393 с. 3. Гавриленко О.П., Шищенко П.Г. Геоекологічні проблеми України: Київ : ПВТП «LAT&K», 2022. 379 с. 4. Гродзинський М.Д. Ландшафтна екологія: підручник. Київ : Знання, 2014. – 550 с. 5. Екомережа степової зони України: принципи створення, структура, елементи / ред. Д.В. Дубина, Я.І. Мовчан. Київ : LAT&K, 2013. 409 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота, практичне заняття
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій та письмовій формі проводиться після завершення викладання кожної теми. Практичні роботи захищаються по виконанню, відповідно до графіка проведення практичних занять. Модульні контрольні роботи (МКР) проводяться у тестовій формі. Студенти, які отримали за МКР меншу за мінімально передбачену кількість балів, перескладають її. Hекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до заліку є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем. Максимальна кількість балів на заліку – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Петрівна Гавриленко
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет