Історико-культурний туристичний потенціал Наддніпрянської України

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історико-культурний туристичний потенціал Наддніпрянської України
Код дисципліни
ВК 2.9
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати базову термінологію етнографії та туризмознавства. Знати фактори та віхи процесу утворення історико-етнографічних регіонів України в Україні. Знати періодизацію, еволюцію та основні одиниці адміністративно-територіальної системи Наддніпрянщини в ході історичного розвитку. Знати критерії історико-етнографічного районування. Знати основні пам’ятки культури туристичного значення на Наддніпрянщині. Знати специфіку природи Наддніпрянщини і її значення для місцевої туристичній галузі. Вміти організовувати екскурсії та тури в Наддіпрянській Україні. Вміти аналізувати вплив природного середовища та історичного процесу на формування етнографічної специфіки Наддніпрянщини. Засвоювати теоретико-методологічну базу та виробляти практичні навички проведення наукових досліджень і групового вирішення проблемних завдань із застосуванням відповідних методів і прийомів наукового аналізу Проявляти увагу і толерантність до думки інших людей у процесі спілкування.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати специфіку і правову базу туристичної галузі в Україні. Знати базову термінологію історії та етнології. Знати матеріальну і духовну традиційну культуру українців. Вміти опитувати інформаторів на етнографічну тематику та проводити спостереження у ході польових етнографічних експедицій. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Курс складається з двох змістових модулів. Перший ознайомлює з історико-етнографічним районуванням Наддніпрянщини, її поділом по Дніпру на Правобережну і Лівобережну частини, традиційною матеріальною та духовною культурою Середнього Подніпров’я, а також із можливістю використання цього культурного потенціалу в туризмі. Розглядається історико-культурний туризм Правобережжя, переважно Києва і Київщини. Другий модуль присвячений вивченню історико-культурного туризму Лівобережної Наддніпрянщини, передовсім Полтавщини. Вивчається роль у туризмі регіону музеїв, ремісничих центрів, фестивалів, ярмарок
Рекомендована та необхідна література
Історико-культурна спадщина України: проблеми дослідження та збереження. – К., 1998. Китова С.А. Полотняний літопис України. Орнамент середньодніпрянських рушників в етнокультурному просторі України. – Черкаси, 1999. Переяслав мовою музеїв. – Переяслав, 2000. Регіонологія туризму: Наук.-метод. вид./ Ред. Д.М. Стеченко. ‒ К.: КУТЕП, 2004. ‒ 218 с. Руденко В.П. Природно-ресурсний потенціал України. ‒ К.: Либідь, 1994. – 284с. Скрипник Г. А. Етнографічні музеї України. Становлення і розвиток. – К.: Наукова думка, 1989. – 304 с. Українська керамологія. – Опішня, 2001. Устименко Л. М., Афанасьєв І. Ю. Історія туризму: Навчальний посібник. – 2-е вид., переробл. та допов. – Київ, 2008. Чабан А.Ю. Історія Середньої Наддніпрянщини. Навч. посіб. – Черкаси, 2011. Чорненька Н.В. Організація туристичної діяльності: навч. посіб. / Н.В. Чорненька. – К., 2006.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): ознайомлення студентів з предметом, основними поняттями й науковими категоріями, які використовуються у процесі викладання дисципліни; формування вмінь аналізувати вплив природного середовища та історичного процесу на формування етнографічної специфіки традиційної культури Наддніпрянської України; вироблення навичок роботи з науковою літературою і джерельною базою, застосування придбаних знань у пактичній екскурсійно-туристській роботі.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів (бали, отримані під час семінарів (усні опитування); бали, отримані за виконання рефератів; бали, отримані під час контрольних робіт (за виконання тестових завдань), а також бали, отримані під час складання підсумкового контролю (іспиту), а саме: за виконання запропонованих письмових завдань. Зміст курсу поділений на 2 змістові модулі. Кожний змістовий модульвключає в себе лекції, семінари, самостійну роботу студентів, які завершуються контрольною роботою, що визначає рівень засвоєння знань програмного матеріалу відповідної частини курсу. У змістовий модуль1 (ЗМ1) входять теми 1-5, у змістовий модуль2 (ЗМ2) – теми 6-10. Оцінка успішності знань студентів здійснюється в двох формах.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Олександрівна Громова
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет