Українська духовно-релігійна та художня культура

Освітня програма: ОНП Культурологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Українська духовно-релігійна та художня культура
Код дисципліни
ВБ.2.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати: Сутність культури як системи; Специфіку явища релігійної культури, її структуру та основні компоненти; Основні проблеми та закономірності розвитку української духовної культури нової та новітньої історії; Класифікацію мистецтв, жанри мистецтва, основні художні стилі в історії світової та вітчизняної художньої культури. Вміти: Пояснювати значення та важливу роль, яку відіграли у формотворчому процесі української релігійної культури язичництво та християнська культура; Розрізняти знаки та символи в мистецтві минулого та сучасного світу; Виявляти основні аспекти взаємозв’язку української духовної культури з сучасними соціокультурними реаліями. Комунікація: Презентувати результати досліджень та самостійної роботи у вигляді доповідей, аналітичних робіт тощо; Автономність та відповідальність: Самостійно надавати експертну оцінку сучасним мистецьким явищам, які формуються в художній культурі України.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти повинні знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу, напрямки філософської та релігійної думки різних культур, основні етапи розвитку української філософської думки, основні здобутки української духовної культури, соціально-історичні фактори розвитку світової та вітчизняної художньої культури. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій, системно організовувати фактичний матеріал, використовувати основні прийоми культурологічного аналізу при дослідженні основних етапів та закономірностей історичного розвитку суспільства, володіти навичками критичного мислення. Володіти навичками наукового дослідження та управління інформацією, критичного ставлення та прогнозування стосовно культурно-мистецьких подій та явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Українська духовно-релігійна культура як суспільний феномен Тема 2. Основні детермінанти розвитку духовно-релігійної культури України Тема 3. Характерні риси та особливості духовно-релігійної культури України Тема 4. Міфологічна свідомість праукраїнців Тема 5. Релігійно-філософська думка у культурі Київської Русі Тема 6. Філософсько-релігійні ідеї у духовній культурі України у XIII-XV століттях Тема 7. Ідеї неоплатонізму, гурток «київських книжників» та ісихазм в українській культурі. Тема 8. Особливості духовно-релігійного розвитку в Україні XVI-XVII століття Тема 9. Вплив Києво-Могилянської академії на духовно-релігійну культуру України Тема 10. Духовно-академічна філософія XIX – початку XX століття. Тема 11. Духовно-релігійна культура в сучасній Україні Частина 2. Зміст та розвиток художньої культури України Тема 12. Світова художня культура як система. Тема 13. Мистецтво як основний елемент художньої культури Тема 14. Художній образ як основний компонент художньої культури Тема 15. Основні художні стилі в історії світової та вітчизняної художньої культури Тема 16. Основи герменевтики мистецтва: проблема розуміння мови та символіки творів мистецтва. Тема 17. Образ людини в художній культурі України та Європи: від первісної культури до XVІ століття Тема 18. Образ людини в художній культурі України та Європи: модерн та постмодерн Тема 19. Вплив релігії на формування художнього образу в мистецтві України та Європи Тема 20. Природа в художніх образах історичних епох: український вимір та європейський контекст.
Рекомендована та необхідна література
1. Безклубенко С.Д. Мистецтво: терміни та поняття: Енциклопедія. Київ: Інститут культурології НАМ України, 2010. - І т. - 218 с. 2. Безклубенко С.Д. Мистецтво: терміни та поняття: Енциклопедія. Київ: Інститут культурології НАМ України, 2010. - ІІ т. 256 с. 3. Горський В.С. Історія української філософії. Курс лекцій. - К.: Наук. думка. - 1997. - 286 с. 4. Історія релігії в Україні : навч. посіб. / Відп. редактор: A. M. Колодний, П. Л. Яроцький. – К. : Т-во «Знання», КОО, 1999. –735 с. 5. Історія української філософії: Підручник / М. Ю. Русин, І. В. Огородник, С. В. Бондар та ін. - К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2008. - 591 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів). Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах – 24 / 40 балів 2. Самостійна робота No1 (аналітична робота щодо специфіки духовно-релігійної культури) – 6 / 10 балів 3. Самостійна робота No2 (аналітична робота щодо специфіки художньої культури) – 6 / 10 балів Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх (двох) частин навчальної дисципліни. Загальна семестрова оцінка складаються із балів, отриманих за 1) аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь в дискусіях на семінарах), 2) самостійну роботу (аналітичні роботи): - в максимальному вимірі 60 балів - в мінімальному вимірі 36 балів Іспит у письмовій формі – 24 / 40 балів
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ганна Петрівна Бежнар
Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет