Палеогеографія антропогену та основи геоархеології

Освітня програма: Природнича географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Палеогеографія антропогену та основи геоархеології
Код дисципліни
ВБ 2.11
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузях предметної області географічних наук. Р06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад географічної оболонки та її компонентів. Р07. Застосовувати моделі, методи і дані природничих і суспільних наук, інформаційних технологій тощо при вивченні формування і розвитку об’єктів і процесів географічної оболонки. Р10. Аналізувати склад і будову природно- та суспільно-географічних об’єктів і систем (відповідно до спеціалізації) на різних просторово-часових рівнях. Р14. Демонструвати здатність проводити самостійні дослідження природно- та суспільно-географічних об’єктів, систем і процесів у географічній оболонці за польових і лабораторних умов.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування таких обов’язкових дисциплін як «Геологія», «Геоморфологія», «Еволюція біосфери Землі», «Ґрунтознавство» та «Методи палеогеографічних і геоархеологічних досліджень»; 2) уміння читати і складати геолого-геоморфологічні профілі розрізів четвертинних відкладів, знання комплексу методів палеогеографічних і геоархеологічних досліджень , оволодіння базовими початковими методами аналітичних палеогеографічних досліджень; 3) володіння елементарними навичками польових геологічних, палеогеографічних і геоархеологічних досліджень
Зміст навчальної дисципліни
У курсі передбачено дві частини, перша із яких присвячена питанням періодизації антропогену, зокрема, вивченню глобальних і регіональним шкал його періодизації та їхнього зіставлення із періодизацією розвитку матеріальних культур. Також розглядається палеогеографія гелазійського часу, еоплейстоцену і раннього неоплейстоцену у світі та в Україні, а саме абіотичні та біотичні компоненти древніх природних систем, основні риси й особливості розвитку антропологічного типу людини та її матеріальної культури. Друга частина присвячена вивченню палеогеографії середнього і пізнього неоплейстоцену у світі та в Україні (абіотичні та біотичні компоненти, основні риси й особливості розвитку людини та її матеріальних культур). Також розглядаються закономірності розвитку природи у антропогені, особливості їхнього вияву на території України та їхній вплив на варіабельність матеріальних культур.
Рекомендована та необхідна література
1. Безусько Л.Г., Мосякін Л.В., Безусько А.Г. Закономірності та тенденції розвитку рослинного покриву України у пізньому плейстоцені та голоцені. – К. : Альтерпрес, 2011. – 448 с. 2. Герасименко Н. П. Антропогеновий розвиток зональних рис ландшафтів в українських землях / Історичний Атлас України: Найдавніше минуле / за ред. Ю. Лози. – К.: Мапа, 2011. – С. 21-29. 3. Герасименко Н.П. Палеогеографія четвертинного періоду. – К.: Обрії, 2020. – 273 с. 4. Гожик П.Ф., Герасименко Н.П., Бортник С.Ю. Четвертинна геологія. – К.: Прінт-сервіс, 2017. – 237 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій та письмовій формі, написання модульних контрольних робіт, залік
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Петрівна Герасименко
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет