Сучасна українська мова. Частина 3. Морфеміка. Словотвір

Освітня програма: Теорія та методика навчання української мови і літератури, іноземної мови в основній шко

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Сучасна українська мова. Частина 3. Морфеміка. Словотвір
Код дисципліни
ОК 10.03
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 5. Оперує базовими категоріями та поняттями спеціальності. ПРН 13. Знає сучасні філологічні й дидактичні засади навчання української мови та літератури, мовні норми, соціокультурну ситуацію розвитку української мови, особливості використання мовних одиниць у певному контексті, мовний дискурс художньої літератури й сучасності, провідні тенденції розвитку літературного процесу в Україні. ПРН 15. Володіє комунікативною компетентністю з української мови (лінгвістичний, соціокультурний, прагматичний компоненти відповідно до загальноєвропейських рекомендацій із мовної освіти), здатний удосконалювати й підвищувати власний компетентнісний рівень у вітчизняному та міжнародному контексті. Повний перелік результатів навчання за освітньою програмою подано у пункті «Профіль програми».
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Для успішного вивчення курсу студенти повинні попередньо опанувати курси навчальних дисциплін: «Основи мовознавства, філологічної та педагогічної термінології»; частини 1-2 комплексної дисципліни «Сучасна українська мова». Також студенти повинні знати основні поняття і терміни словотвору; особливості словотвірної системи, її структуру; типи та види словотвірних значень похідних слів; володіти методиками фонетичного, фонематичного і семного аналізу слова; уміти аналізувати теоретичні положення морфемології та словотвору; будувати словотвірні гнізда, характеризувати типові і конкретні словотвірні парадигми.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна має на меті формування знань студентів про основні теоретичні положення та поняття морфемології та словотвору, вироблення умінь і навичок застосовувати набуті знання на практиці, зокрема у процесі морфемного та словотвірного аналізу слова. Курс складається з двох частин та зосереджується на вивченні морфемології у ч.1 (морфема як основна одиниця морфемології і як компонент морфемної структури слова/словоформи; види морфем; морфемна структура слова/словоформи) та словотвору у ч.2 (словотвірна структура слова як взаємовідношення в його основі твірної основи і словотвірного форманта; словотвірний тип як основа словотвірної системи мови; основні поняття словотворення; способи словотвору). Завершується дисципліна – іспитом.
Рекомендована та необхідна література
1. Алексієнко Л.А., Зубань О.М., Козленко І.В. (2014) Морфологія сучасної української мови. Морфемологія. Словотвір. Парадигмологія. Київ. 2. Клименко Н.Ф. (2000) Основи морфеміки сучасної української мови. Київ. 3. Козленко І.В. (2007) Морфеміка сучасної української літературної мови. Київ. 4. Козленко І.В. (2004) Сучасна українська літературна мова. Морфеміка. Київ. 5. Плющ М.Я. (2005) Граматика української мови: Морфеміка, словотвір, морфологія. Київ. 6. Сучасна українська літературна мова. Морфологія. Синтаксис. (2010). Київ. 7. Українська мова: Енциклопедія (2000). Київ.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Основними видами роботи, до яких залучені студенти та які оцінюються упродовж семестру, є: усна відповідь на практичних заняттях, відповіді на фронтальному опитуванні та модульні контрольні роботи. За виконання передбачених видів робіт студент максимально може набрати 60 балів та мінімально – 36 балів. Детально критерії оцінювання видів робіт упродовж семестру представлені в робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Методи та критерії оцінювання
Загальна оцінка студента за семестр формується за 100-бальною системою і складається із балів, отриманих за роботу впродовж семестру (максимум – 60 балів, мінімум – 36 балів) та балів підсумкового оцінювання у формі іспиту (максимум – 40 балів, мінімум – 24 бали). Семестровий контроль спрямований на оцінювання усних відповідей на практичних заняттях та відповідей на фронтальному опитуванні (25 балів) та модульних контрольних робіт (35 балів). Формат іспиту – письмовий, що передбачає виконання 4-x завдань: 2 теоретичні питання (з частини курсу 1 (10%) та частини 2 (10%) з відкритими відповідями, кожне з яких оцінюється 10-ма балами; 2 практичні завдання (морфемний аналіз слова 10%, словотвірний аналіз слова 10%), кожне з яких оцінюється максимально 10-ма балами. Детально критерії оцінювання представлені в робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української мови та прикладної лінгвістики
Навчально-науковий інститут філології