Усна та давня арабська література
Освітня програма: Арабська мова і література та переклад, французька мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Усна та давня арабська література
Код дисципліни
ННД.12.01.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 7. Розуміти основні проблеми арабської філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів.
ПРН 8. Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію арабської мови і літератури, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності.
ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори української та арабської художньої літератури й усної народної творчості, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі арабських країн та України.
ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз арабськомовних текстів різних стилів і жанрів.
ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції обраної філологічної спеціалізації, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування фахових дисциплін «Лінгвокраїнознавство країн Арабського Сходу», «Вступ до арабської філології»; «Основи літературознавства (за регіональним спрямуванням»); знання особливостей фонетики, лексики та граматики сучасної арабської мови, отриманих з практичного курсу арабської мови базового рівня.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів з літературою доісламського періоду та періоду раннього ісламу; висвітлити історичні особливості формування та розвитку, періодизацію цієї літератури. Дисциплніа складається з двох змістових частин. У першій частині розглядаються основні пам’ятки і джерела давньоарабської словесності, жанрови форми доісламської касиди, арабська метрика, творчість давніх арабських поетів; у другій – висвітлюється творчість ранніх ісламських панегіристів та деякі сури Корану, який є першою літературною пам’яткою. . Дисципліна є другою частиною комплексної дисципліни «Історія арабської літератури» і має теоретичне спрямування.
Рекомендована та необхідна література
1. Горба С. Імруулькайс як основоположник арабської дескриптивної лірики. Вісник Львівського університету, 2014, № 61.
2. Коран. Дослідження, переклад (фрагмент), коментарі В.С. Рибалкіна. К., 2002.
3. Кримський А.Ю. Вибрані сходознавчі праці. Т. І. Арабістика. К., 2007.
4. Петрова Л.А. Арабська література. ВУЕ. URL: https://vue.gov.ua/ Арабська_література_(Л._А._Петрова)
5. Субота І.О. Програма та методичні рекомендації до вивчення курсу «Історія арабської літератури». К.: КНУ імені Тараса Шевченка, 2013.
6. سعد حسين عمر مقبول، عبد المجيد محمد زكري. الأدب والنصوص والبلاغة. للمرحلة الثالثة، الجزء الأول. بنغازي، 2001.
7. شوقى ضيف : سلسلة تاريخ الأدب العربي : العصر الجاهلی
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчання відбувається у вигляді інтерактивних лекцій, семінарських занять. Самостійна робота студентів передбачає відповіді на семінарських заняттях, доповіді з аналізом наукової літератури, презентації, реферати із запропонованих для опрацювання тем.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється протягом семестру із розрахунку: відповіді на семінарських заняттях, участь у дискусіях, доповіді, презентації, реферат – 24/40 балів; модульні контрольні роботи – 24/40 балів, підсумкова контрольна робота – 12/20 балів. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують оцінку «зараховано». Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують «не зараховано». Студентам, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для складання заліку необхідно скласти матеріал за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання контрольної роботи. Шкала відповідності підсумкових балів: 60-100 – зараховано; 0-59 – не зараховано.
Мова викладання
українська, арабська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Марія
Петрівна
Величко
Кафедра мов і літератур Близького та Середнього Сходу
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра мов і літератур Близького та Середнього Сходу
Навчально-науковий інститут філології