Світовий епос

Освітня програма: Фольклористика, українська мова і література та іноземна мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Світовий епос
Код дисципліни
ННД.22
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів; ПРН16.Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції фольклористики, мовознавства й літературознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності; ПРН24.Визначати основні міфологеми в авторських і фольклорних творах і здійснювати їх аналіз.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цієї дисципліни студенти повинні знати соціально-історичні умови розвитку культури та літератури країн, епос яких буде вивчатися. Уміти працювати з різними джерелами навчальної та наукової інформації, опрацьовувати їх, аналізувати досліджуваний матеріал, робити узагальнення та висновки. Володіти елементарними навичками наукового дослідження; пошуку та обробки інформації навчального та наукового спрямування.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – сформувати у студентів знання головних аспектів і напрямів розвитку світового героїчного епосу; ознайомити з методиками зіставного аналізу, проблемами генеалогії та типології у пам’ятках світового епосу; з’ясувати національні особливості зразків епосу різних країн. Анотація. Дисципліна дає уявлення про головні аспекти і напрями розвитку світового героїчного епосу як процесу, культурно-історичні епохи та стилі; формування героїчного епосу у безпосередньому зв’язку з історичними подіями та формуванням міфологічних етнічних систем; для текстуального аналізу добираються найтиповіші тексти певної жанрово-тематичної групи та відповідної культурно-історичної доби.
Рекомендована та необхідна література
Героїчний епос. Лексикон загального та порівняльного літературознавства. Чернівці: Золоті литаври, 2001. 634 с. "Калевала". Фінський народний епос. Пер. з фін. Є.Тимченка; Передм. Д.Павличка. Київ: Основи, 1995. 347 с. Коломієць Н.Є. Еволюція героїчного епосу Західної Європи доби пізнього Середньовіччя // Зб. праць «Літератури світу: поетика, ментальність і духовність». Вип.6. Кривий Ріг, 2015. С. 316-323. Рудакова Н. Міжсюжетні паралелі світового героїчного епосу//Зб. праць «Література. Фольклор. Проблеми поетики». Вип.45. К., 2019. С.130-137. http://book-online.com.ua/show_book.php?book=2233
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчальна дисципліна складається з двох змістових частин. Форми навчання: лекції, семінари, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, доповнення, участь в обговоренні, контрольна робота, презентація самостійного дослідження, іспит).
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) - 40% від загальної оцінки та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація) – 60% від загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь, доповнення, участь в обговоренні, поточна контрольна робота: 25/45б. Підготовка та захист презентації: 11/15б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні відповіді, доповнення, участь в обговоренні, поточні контрольні роботи, захист презентації) і за самостійну роботу (підготовка презентації). Підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 36, максимум 60 балів) та іспиту у письмовій формі (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська мова

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Іванівна Рудакова
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології