Російська мова в професійній сфері
Освітня програма: Російська мова та переклад (для іноземців); мова навчання російська / Русский язык и перевод
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Російська мова в професійній сфері
Код дисципліни
ВБ.2.02
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН1. Вільно спілкуватися з професійних питань із фахівцями та нефахівцями державною та російською мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації. ПРН2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. ПРН5. Співпрацювати з колегами, представниками інших культур та релігій, прибічниками різних політичних поглядів тощо. ПРН6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології, зокрема для вирішення складних спеціалізованих завдань і проблем професійної діяльності. ПРН10. Знати норми російської літературної мови та вміти їх застосовувати у практичній діяльності. ПРН26. Виявляти та аналізувати національно-культурну специфіку вербальної та невербальної комунікації російською мовою.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Опанування базового курсу сучасної російської мови, засвоєння теоретичних знань про мову як знакову систему (зокрема, «Сучасна російська мова. Лексикологія. Фразеологія. Лексикографія», «Сучасна російська мова. Словотвір», «Сучасна російська мова. Фонетика», «Вступ до мовознавства») та вміння сприймати й самостійно використовувати лінгвістичні терміни, застосовувати методи й прийоми лінгвістичного аналізу (зокрема, «Практичний курс російської мови», «Практична граматика російської мови», «Практична фонетика російської мови», «Коментоване читання науковиx текстів», «Вступ до перекладознавства та основи практичного перекладу»).
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – формування в іноземців російськомовної комунікативної, професійної та загальноосвітньої компетенцій, що передбачає здатність до інтелектуалізованого спілкування у колі спеціалістів. Дисципліна передбачає ознайомлення студентів з історією виникнення та формування особливого різновиду літературної мови – мови спеціального призначення, її функціями, структурою, складом, систематизацію та поглиблення знань у галузі професійної лексики та термінологічного словотворення, з’ясування лінгвостилістичних особливостей письмового твору фахового спрямування, удосконалення мовленнєвих навичок та вмінь публічного діалогу за темами спеціальності, що в підсумку повинно забезпечити дієве використання мови, що вивчається, у професійному середовищі.
Рекомендована та необхідна література
1. Баско Н.В. Обсуждаем глобальные проблемы, повторяем русскую грамматику: учебное пособие о русскому языку для иностранных учащихся. Москва : Русский язык. Курсы, 2018. 272 с.
2. Бердичевский А.Л. Говорите и пишите стильно: учебное пособие для изучающих РКИ. Москва : Русский язык. Курсы, 2014. 96 с.
3. Климкина О.И., Николаева Н.С. Развитие научной речи: учебное пособие для иностранных студентов-филологов. Киев : ВПЦ «Киевский университет», 2008. 110 с.
4. Котане Л.В. Русский язык для делового общения. Санкт-Петербург : Златоуст, 2014. 172с.
5. Рогозная Н.Н. Лингвистика: учебное пособие по языку специальности. Санкт-Петербург : Златоуст, 2010. 136с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота.
Методи навчання: пояснення нового матеріалу, бесіда, самостійна робота з науковою та довідковою літературою, виконання усних і письмових завдань. Самостійна робота з науковою літературою, збір і аналіз інформації для перекладу текстів різних стилів і жанрів, аналіз зроблених помилок.
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді, письмові роботи, модульні контрольні роботи. Конкретні критерії оцінювання наведено в робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
російська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Оксана
Миколаївна
Самусенко
Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології