Вступ до класичної філології

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Вступ до класичної філології
Код дисципліни
ННД.17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих задач і проблем професійної діяльності. ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв'язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття і категорії класичної філології і теоретичні положення загального мовознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності. ПРН 22. Усвідомлювати роль та місце класичних мов та літератур у контексті європейського лінгвокультурного простору, в стратегіях розвитку новітньої наукової парадигми та сучасної цивілізації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіти елементарними теоретичними знаннями з граматики, базовими знанннями історії Стародавнього світу, навичками аналізу та інтерпретації літературних текстів та творів мистецтва.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – дати уявлення про зміст, історію становлення і сучасний стан розвитку класичної філології, ознайомити з актуальними міждисциплінарними проблемами, провідними методами аналізу та популяризації античного матеріалу, а також довідковими джерелами і електронними ресурсами. «Вступ до класичної філології» належить до фундаментальних дисциплін, які закладають основу для всіх подальших антикознавчих студій. Курс включає 3 кредити і 3 змістових частини. Перша частина «Методологічні основи класичних студій» стосується основних понять класичної філології, цілей та методів дослідження античного матеріалу. Друга частина «Індоєвропейські та неіндоєвропейські культурні коди античності» спрямований до аналізу витоків античної спадщини. Третя частина «Античність в інших мовно-культурних середовищах» присвячений характеру мовних контактів та запозичень в елліністично-римський та візантійський періоди.
Рекомендована та необхідна література
Поліщук А.С. Вступ до класичної філології. – К.: Український фіто-соціологічний центр, 2013. – 155 с. Поліщук А.С. Відображення малоазійського концепту «Леопард» у давньогрецькій мові і культурі // Studia linguistica. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2011. – С.79-92.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота з науковою літературою, роздаткові матеріали та презентації (Microsoft PowerPoint).
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної: усні відповіді, контрольні роботи, захист презентації, захист творчого проєкту) та за самостійну роботу (підготовка презентації, творчого проєкту). Усі види робіт за семестр мають у підсумку: - у максимальному вимірі 100 балів, - у мінімальному вимірі 60 балів. Підсумкове оцінювання: залік Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій поограмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
українська